Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Bireysel Başvuru Sorgulama

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Bireysel Başvuru Sorgulama

Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Bireysel Başvuru Sorgulama nasıl yapılır?Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru sonucunu öğrenme için yapmamız gerekenler?Anayasa Mahkemesi başvuru sonucunu öğrenme..

E-Devlet ile Anayasa Mahkemesi Başkanlığı Bireysel Başvuru Sorgulama

Birçok farklı hizmetin online olarak sunulmasında önemli bir etkiye sahip olan E-devlet, bireysel başvuru sorgulama işlemini de kapsamaktadır. Anayasa Mahkemesi tarafından değerlendirilmesi istenen işlemler için her vatandaş bu hakkını kullanabilmektedir.

Son derece basit bir işleyişe sahip olmasının yanı sıra E-devlet şifresine sahip olan kişiler tarafından internet üzerinden yapılan başvuruların takibi de yapılmaktadır. Herhangi bir sebepten dolayı E-devlet sistemini hiç kullanmamış kişilerin PTT aracılığı ile şifre alması gerekmektedir.

Hangi Konularda Kullanılabilir?

Konu hakkında en çok sorulan soruların başında kuşkusuz konular gelmektedir. Hangi meseleler için bireysel başvuru yapılabildiği yasalarımızda net olarak açıklanmaktadır. Bireysel başvuruya açılan bu işleyiş ile birlikte Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan her birey, yargı konularında bu hakkını kullanabilmektedir.

Yargıtay ve Danıştay kararlarının yanı sıra Bölge Adliyeleri tarafından verilen kararlarda Anayasa Mahkemesi’ne taşınabilmektedir. Böylelikle en yetkili merci kullanılmaktadır. Bireysel başvuru sorgulama ekranından durum hakkında bilgilendirme alınmaktadır.

Anayasa Mahkemesi Duruşma Salonu

Başvuru Nasıl Olmaktadır?

Birçok işlemin online olarak yapılmasından dolayı önemli avantajları beraberinde getiren E-devlet işleyişi, her geçen gün çok daha fazla kişi tarafından kullanılmaktadır. www.turkiye.gov.tr adresine girildikten sonra sağ üst bölümde yer alan “Sisteme giriş” üzerinden vatandaşlar sisteme dahil olmaktadır. T.C. kimlik numarasının yanı sıra E-devlet şifresiyle sistem açılmaktadır.

PTT üzerinden alınan şifrenin elde edilmesiyle açılan sayfa, kişiye özeldir. “Hizmetler” bölümü içinde yer alan “Anayasa Mahkemesi Başkanlığı” kurumunun belirtilen sayfası açılmaktadır. Bu bölüm üzerinden bireysel başvuru sorgulama ekranına ulaşılmaktadır.

Daha önceden yapılan başvuru veya başvurular bu sayfa içinde görüntülenmektedir. Hakkında verilen nihai kararların olup olmadığı da bu sayfada belirtilmektedir. Özellikle herhangi bir günde ve saatte bu işlemin yapılabilir durumda olması büyük bir avantaj sağlamakla birlikte hiçbir zahmete girilmesine de gerek yoktur. Son derece basit bir işleyişe sahip olan ekran üzerinden yapılan başvuru sorgulama işlemleriyle olumlu ya da olumsuz neticelerin görülmesi mümkün olmaktadır.

Kolaylıkla bilgi alınması bürokratik işlemlerinde çok daha hızlı ve pratik hale gelmektedir. İnternete sahip her birey tarafından yapılan bu işlemlerde bilgisayar dışında akıllı telefonlarda yeterli olmaktadır.

Pay