ASKERLİK NASIL TECİL ETTİRİLİR?

ASKERLİK NASIL TECİL ETTİRİLİR?

Askerlik nasıl tecil ettirilir? Askerlik tecil işlemleri nelerdir? Askerlik nasıl tecil edilir, ertelenir? Askerlik tecil şartları ve sebepleri nelerdir? Bu ve buna benzer sorularınızın cevabını makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz..

 

Askerlik nasıl tecil ettirilir?

21 yaşına basmış her erkek vatandaşın yapması zorunlu olan vatani görevler arasında askerlikte bulunmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı engeli bulunulmaması durumunda her Türk genci süresinin gelmesi durumunda askerlik şubesine başvurarak işlemlerini tamamlamaktadır. Daha sonrasında birliğine teslim olarak lise veya üniversite mezunu olma şartına bağlı olarak belirtilen süre boyunca görevini ifa etmektedir.

Ancak bazı koşullarda askerlik tecil ettirilmektedir.Askerlik Tecil sebepleri arasında eğitim ilk sırada gelmekle birlikte sağlık sebepleri, doğal afet olayları, ailevi nedenler gibi durumlarda söz konusu olabilmektedir. Lise veya dengi okullarla dört yıllık üniversite veya yüksek lisans eğitimleri sonrasında 29 yaşını geçmemiş olunması da önemlidir.

 

Askerlik Tecil Ettirme Süreleri Nelerdir?

Lise mezunları askerliklerini üç yıl mazeretsiz olarak tecil ettirme hakkına sahiptir. Lise sonrasında üniversiteye geçiş yapan kişilerin ise tecil ettirmesine gerek yoktur. Ancak mezun olunmaları halinde iki senelik tecil hakkından yararlanmak için askerlik şubesine müracaat edilmesi gereklidir. Sağlık raporu başta olmak üzere gerekli belgelerin teslim edilmesiyle birlikte mezun olunan tarihten iki yıl boyunca tecil işlemi uygulanmaktadır.

Yüksek Lisans, Doktora gibi durumlarda ise bir yıl daha tecil ettirme hakkı bulunmaktadır. Ancak bu tecil işleminin gerçekleşebilmesi için kişinin 35 yaşın altında olması gereklidir.

 


İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Zayıflama İçin 7 Altın Kural
Askerlik Tecil Ettirme Şartları Nelerdir?

Lise veya üniversiteye devam eden kişilerin tecil ettirme hakkı 29 yaşına kadar geçerli olmaktadır. Aynı zamanda aşırı kiloya sahip kişilerin askerlik zamanları gelse dahi bir yıl boyunca tecil işlemi yapılmaktadır. Askere alınabilir olan kiloya düşürülmemesi halinde ise tecil işlemi her sene yenilenmektedir.

Lisanslı sporcular askerlikleri ise 33 yaşına kadar tecil edilmektedir. Abisi ya da kardeşi askerlik yapan kişilerin askerlik işlemleri ise tecil edilmektedir. Askerliğin bitmesinde sonra diğer kardeşin askere alınma işlemi başlatılmaktadır. Yurt içinde veya yurt dışında çeşitli bilim dallarında önemli buluşmalar ya da araştırmalar yapan kişilerin askerlikleri de 36 yaşına kadar tecil edilebilmektedir.

Yabancı bir ülkede oturma ve çalışma iznine sahip Türk vatandaşlarının da 38 yaşına kadar askerliklerini tecil ettirmesi mümkündür. Bunun için Türk konsolosluklarına başvuru yapılması yeterlidir. Zamanla geçebilmesi mümkün rahatsızlıklara sahip kişilerinde askerlik tecil işlemleri doktor kontrolü ile gerçekleşmektedir.
 

Askerlik Tecil İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?

Herhangi bir şekilde internet üzerinden askerlik tecil işlemleri kesinlikle yapılmamaktadır. Bunun için mutlaka askerlik şubesine başvuru yapılması gereklidir. İkametgâh adresinize en yakın askerlik şubesine erken saatlerde gidilmesi de önerilmektedir.

Mezuniyet diploması ile birlikte dört adet fotokopisi istenen evraklar arasındadır. Bunun dışında nüfus cüzdanı ve fotokopisi ile birlikte 6 adet vesikalık fotoğraf ve ehliyette talep edilebilmektedir. Bunların hazır edilmesinden sonra gidilmesi işlemlerin çok daha kısa süre içinde sonuçlanmasını beraberinde getirmektedir. Aynı zamanda şubede iki adet gerekli formun eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması da istenmektedir.

Akabinde muayene olmanız için aile hekimine yönlendirme yapılmaktadır. Herhangi bir sorun çıkmaması durumunda aynı gün içinde tecil işlemleri yapılmaktadır. Ancak hastaneye nakil gibi gerekli durumlarda yaşanabilmektedir.

 

Üniversite Tecil İşlemleri Nasıl Olur?

Herhangi bir lisede üniversiteye geçişlerde tecil işlemlerine gerek yoktur. Okul bilgisi kaydından alınan bilgi doğrultusunda eğitim hayatının devam ettiği görülmektedir. Ancak üniversiteden mezun olunup eğitim ilişiğinin kesilmesiyle birlikte askerlik tecil işlemlerinin yaptırılması gereklidir.

Bunun için ideal süre iki aydır. İki ay içinde askerlik şubesine giderek gerekli formların doldurulmaktadır. Daha sonrasında iki yıl tecil uygulaması yapılmaktadır. Herhangi bir nedenden dolayı üniversite mezunu olan kişilerin tecil işlemlerini yaptırmaması durumunda askere gitmesi gereklidir. Gidilmemesi durumunda yoklama kaçağı ve asker kaçağı durumu ortaya çıkmaktadır. Bu durumların yaşanmasıyla birlikte cezai işlemler karşı karşıya kalınması kaçınılmazdır.

Pay