BANKALARIN KESMİŞ OLDUĞU ÜCRETLERİ GERİ ALMAK

BANKALARIN KESMİŞ OLDUĞU ÜCRETLERİ GERİ ALMAK

Bankaların haksız kazanç dediğimiz ve vatandaşlardan kesmiş oldukları bazı ücretler bulunmaktadır. Bunlar hesap işletim ücreti, kredi kartı aidatı ve dosya masrafıdır. Bu ücretleri bankalarınızdan geriye alabilirsiniz. Peki ama nasıl?

 

BANKALARIN KESMİŞ OLDUĞU ÜCRETLERİ GERİ ALMAK

Her geçen gün çok daha fazla kişi tarafından kullanılan bankalar çeşitli işlemlerden dolayı devamlı olarak bazı kesim işlemleri gerçekleştirmektedir. Hesap işletim ücreti, kredi kartı aidat tutarı ya da dosya masrafı gibi isimlendirmelerle ve bazı gerekçelerle kesilen ücretlerin geri alınması mümkün olmaktadır.

Danıştay tarafından iptal kararı verilmesine karşı hala bankaların bu ücretleri alması ise Tüketici Sorunları Derneği tarafından farklı bir uygulamanın hayata geçirilmesini beraberinde getirdi. Hukuka aykırı bir şekilde bazı bankalara tarafından çeşitli nedenlerle kesilen ücretlerin geri alınabilmesi için birkaç farklı yol bulunmaktadır.

Öncelikle hesap işlemlerinde böyle bir durumun tespit edilmesi durumunda müşterilerin mutlaka şikâyet haklarını kullanmaları gerekmektedir. Gerekli mercilere yapılan şikayetlerin zaman içinde incelenmesi yapıldığı gibi bankalara gerekli yaptırımların uygulanmasına da zemin hazırlanmaktadır.

Bu nedenle hesaplarında daha önceye ait kesim işlemlerinin yapıldığının tespit edilmesi ya da hala bu şekilde farklı tutarların kesildiğinin görülmesi durumlarında Türkiye Bankalar Birliği’ne şikâyet başvurularında bulunulması kaçınılmazdır. Gerekli dilekçelerin ve başvuru formlarının doldurulmasıyla geriye dönük olarak tüm ödemelerin alınabilmesi de söz konusu olmaktadır. Böylelikle önemli oranda elde edilen haksız kazancın da önüne geçilmesi mümkün olmaktadır.

 

Gerekçeli Karar Nasıl Olmalıdır?

Tüketiciler tarafından bankaların şikayetlerinde hiçbir yasadışı durum olmadığı gibi Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alan hesap işletim ücreti de nihai kararın çıkması süresine kadar yok hükmünde değerlendirilmektedir.

Bundan dolayı hiçbir şekilde bu süre zarfında bankaların böyle bir kesim yapabilmesi söz konusu değildir. Hukuksuz bir şekilde yapılmaya devam edilen bu işlemlerin Türkiye Bankalar Birliği ilgili makamlarına bildirilmesi durumunda da yasal düzenleyiciler harekete geçirilmektedir. Her türlü işlem gerçekleştiren bankanın bu karara uyması zorunlu olduğu gibi bunun aksinin iddia edilmesi de imkân dahilinde değildir.

 

Geriye Dönük İade İşlemi Nasıl Olmaktadır?

Tüketici haklarına uygun bir şekilde banka müşterilerinin yapacakları şikayetler sonrasında geriye dönük olarak hesap işletim ücretlerinin iadesi de mümkün olmaktadır. İade yükümlülüğü altında bulunan süre ise tam olarak 10 yıldır.

10 yıl boyunca müşterilerden tahsil edilen hesap işletim ücretlerinin alınmasına olanak veren bu iptal ile birlikte 112 milyon banka hesabı doğrudan hak sahibi sayılmaktadır. Çeşitli bankalar üzerinden işlemler gerçekleştiren bu hesap sahiplerinin tamamı 10 yıllık alacaklarını hukuki zemin üzerinden tahsil edebilecektir.


İlginizi çekebilir: Bimer’e şikâyet nasıl yazılır?


 

Danıştay Kararı Ne Anlam İfade Ediyor?

Davaya konu olan yönetmelikte yer alan 13.maddenin 1. Fıkrasıyla birlikte EK-1 listesinde yer alan 2.1 Hesap İşletim Ücreti düzenlenmesinin durdurulmasına karar verilerek bankaların tahsil etmeye devam ettiği işletim ücretlerinin alınamayacağına hüküm verildi.

Böylelikle yıllardır alınmaya devam edilen bu işletim ücretlerinin tamamı müşteriler tarafından ilgili kuruma şikâyet edilerek ve yasal mercilere başvurularak alınabilmektedir. Her banka için durum geçerli olmakla birlikte ilgili iptalin gerçekleşmesinden sonra hesap işletim ücretinin kesilmeye devam ettiğinin tespit edilmesi yeterli görülmektedir. Böyle bir durumun oluşmuş olması ya da devam etmiş olması gibi durumların tamamının da Türkiye Bankalar Birliği’ne ilgili banka nezdinde şikâyet metni gönderilmesiyle süreç başlatılabilmektedir.

Kısa zaman içinde sonuçlanması öngörülen işlemler sonrasında geriye dönük olarak da tahsil işlemleri yapılabilmektedir. Böylelikle bankalardan milyonlarca hesap sahibinin çok yüksek oranlarda ücret tahsil etmesi söz konusu olmaktadır. Bankalara tarafından ifade edilen bağlayıcı hüküm olmaması gibi bir durum ise hiçbir şekilde geçerli bir sebep olarak konulamamaktadır.

Bankaların Kesmiş oluğu ücretleri geri almak için yukarıda yer alan işlem adımlarını yapmanız yeterlidir. 1500 tl küçük geri ödeme talepleri için il ve ilçelerde yer alan Tüketici Hakem Heyetlerine giderek gerçekleştirebilirsiniz.

Pay