Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmeği Tüketmenin Faydası

Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmeği Tüketmenin Faydası

DİYETİNDE EKMEKTEN VAZGEÇEMEYENLERİN TERCİHİ: ÇAVDAR EKMEĞİ

Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmeği Tüketmenin Faydası nedir?Tam tahıllı çavdar ekmeğinin yararları?Ekmek yerine alternatif diyet ürünü?Çavdar Ekmeğinin yararları?Diyet listesinde neden çavdar ekmeği olmalı?

 

Diyetinizde ekmekten vazgeçemiyor musunuz? Sizin için güzel bir haberimiz var. Dengeli tüketmeniz halinde çavdar ekmeğini diyetinizde kullanmanızın hiç bir sakıncası yok. Çavdar, harika bir tahıl çeşidi olmasının yanında uygun fiyatı ve içeriğindeki mineral zenginliği ile size diyetiniz boyunca iyi bir arkadaşmışcasına eşlik edebilir.

İdeal kilosunun üzerinde olan bir çok insan hayatının belli dönemlerinde ciddi bir motivasyon kaynağı bularak diyete başlar. Ancak, bu diyet genellikle hüsranla sonuçlanır. Bunun sebeplerinden biri alışkanlıklarımızdır. Hayatı boyunca ekmek yiyen bir insana ekmeğin yasaklanması ciddi bir stres yaratacak, diyet yapan kişinin kararlılığına büyük bir darbe indirecektir. Eğer sert diyetler yapamıyorsanız ekmeği tamamen bırakmanız gerekmiyor.

 

Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmeği Tüketmenin Faydası Nelerdir?

Tam tahıllı çavdar ekmeği, sindirimi yavaşlatması ve dolgunluk hissi vermesi ile tüm Dünya’da artık popüler diyet gıdalarının arasında sayılıyor. Çavdar tahılı, kompleks yapısı ve yüksek lif içeriği ile mide tarafından taneleri uzun sürede parçalanıyor ve kan şekerini bu sebeple yavaş yavaş yükseltiyor. Benzer şekilde kan şekerinizi daha uzun süre stabil tutabilen bu besin ihtiyacınız olan enerjiyi de daha uzun sürelerde korumanızı sağlayabiliyor.


Çavdar, açlık ile diğer bütün tahıllardan daha iyi mücadele edebilir. Çavdar, suyla bağlanmayı seven selüloz olmayan polisakaritler açısından da zengin.

 Tam tahıllı çavdar ekmeğini

 

Tam tahıllı çavdar ekmeğinin yararları?

Çavdar açlığı başka bir şekilde bastırabilir. Herhangi bir karbonhidrat tüketirken, karbonhidratlar bozulduğunda kan şekeri seviyeleri yükselir. Bu, insülin düzeylerinde bir artışa neden olur. Çavdarın, buğdaydan daha düşük bir insülin tepkisi tetiklediği gösterilmiştir, bu da açlık sinyallerini azaltabilir.

Bol lifli gıdalar doktorlar tarafından tip 2 diyabet ve yüksek tansiyon hastalıklarına karşı hastalara da sıkça önerilen gıdalardır. Çavdar ekmeği de bu bol lifli gıdalar arasında yer alarak hem midenize hem kalbinize hitap eder. Eğer çavdara özel bir alerjiniz varsa çavdar ekmeği yerine tam buğday ekmeği ya da tam tahıllı ekmek de tercih edebilirsiniz. Beyaz ekmeğin içeriğinden çok farklı olan bu ekmekler de çavdar ekmeğine benzer şekilde bol liflidir ve sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza önemli ölçüde katkıda bulunur.

Sonuç olarak diyet yapmak istiyorsanız ve ekmekten hiç bir şekilde vazgeçemem diyorsanız diyet listenize ölçülü bir şekilde çavdar ekmeğini de ekleyebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir :İlginizi Çekebilir :Sağlıklı Zayıflama İçin 7 Altın Kural 

Pay