Bimer’e şikâyet nasıl yazılır?

Bimer’e şikâyet nasıl yazılır?

Bimer’e şikâyet nasıl yazılır? Bimer şikâyet formu. Bimer’e şikâyet yazmak istiyorum, nasıl yazarım? Bimer’e şikâyet etmek istiyorum, nasıl ederim? Bimer’e şikâyet nasıl yapılır?Bimer’e Şikâyet Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler… gibi soruların cevabını öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Bimer’e şikâyet nasıl yazılır?

Başbakanlık İletişim Merkezi olarak açılımı yapılan Bimer, vatandaşların çeşitli konularda şikâyet ve önerilerinin alınmasında önemli bir işleyişe sahiptir. Her geçen gün gelişen teknolojiyle birlikte ortaya çıkan online hizmetlerden bir tanesi olmakla birlikte sorunların çok kısa bir süre içinde öğrenilebilmesi ve harekete geçilebilmesinde kullanılmaktadır.

Sıklıkla sorulan şikayetlerin nasıl yazılacağı dair dört farklı yol bulunmaktadır. Kişilerin sahip olduğu imkanlar ölçüsünde bu yollardan istenilen kullanıma uygun olmakla birlikte aynı anda birden fazla başvuru yapılmasına da gerek olmamaktadır.

 

BİMER Şikayet Yolları 

Online Şikâyet Nasıl Yapılmaktadır?

Başbakanlık İletişim Merkezi’ne iletilmesi istenen şikâyet ve sorunların en kolay yollarından bir tanesi de internet sitesi üzerindendir. Bimer adresine girildikten sonra kişiye ait olan bilgilerin eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurulması gereklidir. Kişinin adı-soyadı ile birlikte T.C. kimlik numarası, anne kızlık soyadı ve cep telefonu bilgilerinin girilmesiyle onay kodu alınmaktadır.

Cep telefonuna mesaj yoluyla gelen onay kodunun da gerekli yere girilmesinin akabinde şikâyet formu çıkmaktadır. Ortaya çıkan sorunun net olarak tanımlanmasıyla Bimer şikâyet yazımı sonlandırılmaktadır.

Bimer internet sitesi üzerinden yapılacak işlemlerde E-devlet kullanımı da mümkün olmaktadır. E-devlet hesabı üzerinden de Bimer’e ulaşım sağlanmakta ve gerekli sorunların dile getirilmesi mümkün olmaktadır


Bimer Şikayet Adresi            :  www.bimer.gov.tr

E-devlet Üzerinden Şikayet : www.turkiye.gov.tr


 

Telefonla Şikâyet Nasıl Yapılmaktadır? ALO ‘150’

İnternet kullanımı olmadığı ya da tercih edilmediği durumlarda telefon üzerinden de iletişim kurulabilmektedir. “150” telefon numarasının aranmasının ardından Bimer Halkla İlişkiler Bölümüne bağlanılmaktadır. Kişisel bilgilerin verilmesinin ardından şikayetlerin dile getirilmesi de bu yolla sağlanabilmektedir.

 

Bimer İçin Posta Gönderimi Nasıl Gerçekleşmektedir?

Başta bağlı olunan kaymakamlık olmak üzere Valilik, Başbakanlık ve Bakanlıkların Halkla İlişkiler Bölümüne gönderimi mümkün olan postalarda şikayetlerle ilgili kısa ve net bir tanımlama yapılmaktadır. Şikâyetin belirtilmesinin ardından T.C. kimlik numarası ile birlikte açık adres ve en az iki tane telefon numarası da belirtilmektedir.

Postanın gönderileceği adres ise Başbakanlık Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı Merkez Bina B.Blok P.K.:06640 Kızılay/Ankara olarak ifade edilmektedir.

Posta yoluyla yapılan şikâyet işlemlerinde süre çok daha uzun olabilmektedir. Bununla birlikte yazılı işlem tercih etmek isteyenler içinde en ideal seçenektir.

 

Bizzat gidilerek şikayet de bulunma

İnternet, telefon ya da posta yoluyla değil, bizzat gidilerek başvurunun yapılmasının gerektiği durumlarda olabilmektedir. Bilhassa acil durumlarda vatandaşların Bimer adresine gidebilmesinin önünde hiçbir engel yoktur.

Bu gibi durumlarda Ankara’da yer alan Halkla İlişkiler Daire Başkanlığı’na gidilmesi gerekmektedir. Kızılay Ek Bina B.Blok P.K.:06640 Kızılay/Ankara adresinden doğrudan başvuru yapılabilmektedir.


İlginizi Çekebilir: Başbakanlık İletişim Merkezi İletişim Şikayet Telefon Numarası


 

Bimer Şikâyet Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Oldukça farklı konularda yapılması gerekli olan şikâyet ya da sorunların dile getirilmesi gibi durumlarda Bimer servisi oldukça büyük önem taşımaktadır. Bununla birlikte internet üzerinden veya telefon aracılığı ile ulaşılabilir olmasının dışında bizzat başvuru yapılabilmesine de olanak sağlanmaktadır. Bu anlamda geniş katılım amaçlandığı da bir gerçektir.

Yapılacak tüm başvuru yollarında geçerli olan birtakım gerekli durumlarda bulunmaktadır. Öncelikle çok daha hızlı bir sorun çözebilme adına kurulmuş olan Bimer ile paylaşılan tüm bilgilerin doğru olması gereklidir. Doğru olmayan bilgilerin tespit edilme halinde şikayetlerin kabul edilebilmesi söz konusu değildir.

Aynı zamanda işlemsel açıdan gecikmelere de neden olunmasından dolayı çarpıtmaya dayalı bilgilerin verilmesi önemli sorunları da beraberinde getirebilmektedir. Doğru olmasının dışında şikayetlerin çeşitli formlar aracılığı ile iletilmesinde sade ve net cümleler kullanılmalıdır.

Kısa ve anlaşılır olmayan şikayetlerinde işleme alınabilmesi bir hayli güçtür. Özellikle posta ve internet üzerinden yapılan başvurularda kullanılan dilin önemi büyüktür. Sorunun tam olarak dile getirilmemesi ya da anlaşılır dilden uzak olması durumunda yanlış bir işlemin başlatılmaması için bekletilmesi ya da doğrudan reddedilmesi de mümkün olabilmektedir. Yapılan başvuruların kabul görmesi işlemi de belli bir zaman alabildiği için Bimer sitesi üzerinden kontrol edilmesi gereklidir.

 

Neden Bimer başvurum kabul edilmedi?

Yukarıda yer azan açıklamalara uygun sorununuzu ifade etmezseniz Bimer başvurunuz kabul edilmez.

Bimer’e şikâyet nasıl yazılır? makalemizi okumanıza rağmen şikayet talebi oluştururken sorun yaşıyorsanız yorum bölümü ile bizlerle ulaşabilir teknik destek alabilirsiniz.

Pay