Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama

Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama

Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama nasıl yapılır? E-devlet üzerinden Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama   nasıl yapılır? Bu ve buna benzer soruların cevabını makalemizden öğrenebilirsiniz..        

 

EMEKLİLİKTE DEVLET KATIKISI

Devlet, vatandaşın daha iyi hayat şartlarında yaşaması ve ileriye dönük yapılan bireysel emeklilik hakkında bulunduğu desteği BES Devlet Katkısı Sorgulama ile öğrenebilirsiniz.

Bireysel emeklilik sisteminde 10 yılı boyunca sigortası olan ve 56 yaşını doldurmuş, geçmiş kişiler için emeklilik haklarından yararlanılması mümkündür. Bu haktan yararlanmak için artık emekli olma zorunluluğu da ortadan kalkmıştır.

Eğer halen çalışır durumdaysanız ve artık çalışmak istemeyip emekli olmak istiyorsanız bulunmuş olduğunuz kuruma yazılı dilekçe ile bu istediğinizi bildirebilirsiniz. Bu durumda bireysel emeklilik katkısından yararlanabilirsiniz. Bireysel emeklilik; yapılan plana göre şirket ve katılımcının taraf olarak yer aldığı sözleşme türüdür.

Emeklilik başvurusunda size verilmiş olan ilgili formları eksiksiz bir şekilde doldurarak başvuruda bulunabilirsiniz. Eğer ben bireysel emekli olmaktan vazgeçtim çalışmaya devam etmek istiyorum derseniz devlet bu durumu da el atmıştır. Sizlerin bu düşüncenize saygı duyarak 60 gün içinde cayma hakkını sizlere verir.


İlginizi Çekebilir: Cumhurbaşkanı İletişim Bilgisi için Tıklayınız..


Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama Artık e-Devlette !!

İlk ödeme sistemi yatırıldığında otomatik olarak sözleşme yürürlüğe girer. Bireysel emeklilikte devletin sizlere bulunmuş olduğu özel bir katkı da vardır. Bu katkıdan yararlanmak ve katkı oranları hakkında bilgi almak için www.turkiye.gov.tr/hizmetler adresini ziyaret ederek : Emeklilik Gözetim Merkezi  başlığı altında BES Devlet Katkısı Sorgulama yaparak bilgi sahibi olabilirsiniz. Sizlerden istenilen kimlik bilgilerini eksiksiz doldurarak devlet katkısını öğrenebilirsiniz.

Devletin bulunmuş olduğu katkıdan biraz daha bahsetmek gerekirse; Bireysel emeklilik sisteminde işveren tarafından ödenen katkı hariç bireysel emeklilik sisteminde hesaba yatırılan birikimin %25’ini devlet ödemektedir.

Bir yıl içinde devlet katkısı tutarı brüt asgari ücretinin %25’ini geçemez. Bazı oranlara göre devlet katkısı bir bölümü ve ya tamamı hak kazanılabilir. Bu oranlar ise şu şekildedir; 1 Ocak 2003 tarihinden sonra 3 yıldan 6 yıla kadar %15, 6 yıldan 10 yıla kadar %35, 10 yıl ve daha fazlası için %60, emeklilik vefat ve maluliyet içinde tam olarak %100 hak ediş oranları vardır.

Bu oranları takip etmek için turkiye.gov.tr adresini ziyaret ederek giriş işlemi yaptıktan sonra Emeklilik Gözetim Merkezi e devlet uygulaması başlığı altında Bireysel Emeklilik ve Otomatik Katılım Sistemlerinde Devlet Katkısı Sorgulama bölümünden ulaşabilirsiniz.

Pay