Çaykur Budama Desteği Sorgulama

Çaykur Budama Desteği Sorgulama

Çaykur Budama desteği sorgulama nasıl yapılır? Çaykur Budama desteği sorgulama bilgilerine e-devlet üzerinden ulaşmak mümkün mü? Gibi bilgilere makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz..

 

E-DEVLET HİZMETLERİNDEN ‘BUDAMA DESTEĞİ’

Günümüzde her zaman üreticiden ve üreten halka destek veren e-devlet Çaykur Budama desteği sorgulama sayesinde üreticinin yanında olmaktadır. Verimden düşmüş eskisi kadar iyi üretim yapmayan çay bitkisi için verilen budama desteği sayesinde yeniden eskisi kadar verim alabilmeniz mümkündür. Size verilen maddi yardım ile budama için harekete geçebilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Çaykur Üretici Destekleme Sorgulama İçin Tıklayınız..


Budama desteğinden ne kadar maddi yardım alacağınızı  turkiye.gov.tr adresine ziyaret ettikten sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş ve TC kimliğiniz, şifreniz ile görebilirsiniz. Eğer şifrenizi bilmiyor veya unuttuysanız PTT’yi ziyaret ederek yeni şifrenize anında ulaşabilirsiniz. Şifrenizi de yazdıktan sonra Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna bastıktan sonra e-hizmetler bölümüne tıklayınız.

 

Çay Budama

 

Çaykur Budama Desteği Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bu işlemden sonra Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü başlığı altındaki Çaykur Budama Desteği Sorgulama sekmesi tıklanarak size ödenecek maddi destek hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Çay veriminden düşmüş çay bahçelerinin yeniden canlanması ve çay bitkilerin yüksek performansta çay üretmesi için yapılan budama desteği sayesinde üretimden büyük verim alabilmeniz mümkündür. Bu sayede çay üreticilerin yüzü gülecektir.

Budama desteği alabilmek için bazı şartlar vardır. Öncelikle çay bahçenizin konuna uygun ruhsatlı olması gerekmektedir. Daha sonra çay verimini arttırmak amaçlı 7 yıllık bir süre için bakım yapma amacıyla her yıl bahçenin 1/7 oranında gençleştirme budaması yapması gerekmektedir. Doğacak gelir kaybından devlet sorumlu olarak bu miktar bahçe sahiplerine 7 yıl içinde ödenmiş olur.

E-devlet Çaykur Budama Desteği Sorgulama imkânı ile size ödenecek ödeneği temin edebilirsiniz. Miktar hesaplanırken Çaykur bazı detaylara istemiştir. Dekar başına tespit edilen ortalama üretimin bin ton çay yaprağı temel alınır ve bunun 1/7sine tekabül eden rakamın %70’i dikkate alınır. Daha sonra alınan kararla bu ödeneğin 10 yılda bir yapılmasına karar verilmiştir.  Her yıl 1/10 oranında budama işlemi yapılması zorunlu hale gelmiştir.

Ödenecek maddi yardımlarınızı ise Tarım ve Köy İşleri Bakanlığı yapmaktadır. Ruhsatlı çay bahçelerine sahip üreticiler bu destekten yararlanabilir. Zira ruhsatsız bahçelerin fideler sökülerek bazı cezai işlemler uygulanır. Devletin siz değerli çay üreticilerine sunduğu maddi yardımdan faydalanmak için E-devlet sayfasını ziyaret edin!

Pay