Çin Melek Otunun 10 Faydası

Çin Melek Otunun 10 Faydası

Çin Melek otu nedir?Çin Melek otu hangi hastalıklara iyi gelir?Çin Melek otunun 10 faydası?

Çin melek otu ya da çin angelikası olarak bilinen Dong Quai bir süredir Dünya’da bir çok araştırma ile tıp literatürüne girmiş olmasına rağmen ülkemizde değeri henüz anlaşılamamıştır.

Bir çok isminin yanında Çin Ginsengi olarak da anılan bu ot yüksek tansiyondan baş ağrısına, kalp rahatsızlıklarından karaciğer problemlerine kadar bir çok hastalıkta uzun süredir kullanılmaktadır.

Uzakdoğu kültüründe uzun süredir kullanılan çin melek otunun kısa zamanda ülkemizde de popüler olacağını düşünüyoruz. Bu sebeple sizler için Mayo Clinic’den çin melek otu hakkında bir çok bilgi derledik ve sizler için 10 tavsiye sunduk.

 

ÇİN MELEK OTUNUN 10 FAYDASI

       1.Artrit

Dong quai geleneksel olarak artrit için kullanılmıştır. Bununla birlikte, bu durum için kullanımını destekleyecek kanıt eksikliği mevcuttur. Tam anlamıyla önerilebilmesi için daha fazla kanıta ihtiyaç vardır.

 

  1. Kan dolaşımı

Dong quai içeren bir kombinasyon Çin ürünü, ekstremite şişmesini azaltabilir ve kan dolaşımını teşvik edebilir.

 

  1. Azalan kan trombositleri

İdiyopatik trombositopenik purpura (bağışıklık sisteminin trombositleri yok ettiği bir kanama bozukluğu) için bir kombinasyon tedavisinin bir parçası olarak dong quai’nin kullanılmasını destekleyen kanıtlar bulunmaktadır.


  1. Kalp hastalığı

Erken çalışma, diğer otlar ile birlikte dong quai‘nin koruyucu kalp sağlığı yararlarına sahip olabileceğini, kolesterol düzeylerini düşürdüğünü ve koroner kalp hastalığının belirtilerini geliştirdiğini ileri sürüyor.

Çin Melek otunun kalbe yararları

  1. Bağışıklık fonksiyonu

Dong quai özütünün, meme kanseri için kemoterapi veya radyasyon tedavisi gören insanlarda bağışıklık sistemini uyarması gösterilmiştir. Bununla birlikte, bu alanda daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

  1. Menstrüel krampları

Erken çalışmalar, menstrüel krampları tedavi etmek için diğer otlar ile birlikte dong quai kullanımı için umut verici sonuçlar bulmuştur.

 

  1. Adet ağrılarına eşlik eden migren baş ağrısı

Menstrüel migren baş ağrısı için kombinasyon terapisinin bir parçası olarak dong quai’nin kullanılmasını destekleyen vaat eden erken kanıtlar var.

Çuha Çiçeğinin adet ağrısına etkisiİlginizi Çekebilir: Çuha Çiçeğinin Faydaları için Tıklayınız..


  1. Pulmoner hipertansiyon (akciğerler kaynaklı yüksek tansiyon)

Dong quai akciğerlerdeki yüksek kan basıncını, kan kalınlığını ve alyuvar hacmini iyileştirebilir.

 

  1. Cinsel işlev bozukluğu

Dong quai ve diğer şifalı bitkiler içeren bir kremin cinsel fonksiyon ve memnuniyeti geliştirdiği gösterilmiştir. Erken yapılan araştırmalar, diğer otlar ile birlikte dong quai’nin sıcak basmaları iyileştirebileceğini veya azaltabileceğini, bunun yanı sıra yorgunluk ve uyku sorunlarını azaltabileceğini ileri sürmektedir. Bu bulguları doğrulamak için daha fazla çalışma gerekmektedir.

 

  1. Ülseratif kolit (iltihaplı bağırsak hastalığı)

Dong quai ülsere yönelik kolit ile ilişkili kan hastalıklarına sahip kişilere fayda sağlayabilir. Bu erken sonuçların doğrulanması için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Çin Melek Otunun 10 Faydası e-devletesor ekibi tarafından sizler için derlenmiştir.

Pay