Çuha Çiçeğinin Faydaları?

Çuha Çiçeğinin Faydaları?

Çuha çiçeği nedir?Çuha Çiçeğinin Faydaları?Çuha Çiçeği hangi hastalıklara faydalı?

Çuha çiçeği bitkisi, Amerika yerlileri tarafından geçmişte bir çok hastalığın tedavisinde kullanılmıştır. Boğaz ağrısından mide sorunlarına, egzama tedavisinden meme kanserine bir çok alanda kullanılan çuha çiçeği bitkisi ülkemizde de son yıllarda popüler olmaya başlamıştır.

 

Sizler için mayo clinic araştırmalarından bir derleme yaptık:

 

ÇUHA ÇİÇEĞİ HANGİ HASTALIKLARA FAYDALIDIR?

 

Çuha Çiçeğinin Faydalarını maddeler halinde sizler için derledik..

Atopik dermatit (egzema)

 

Genel olarak, kanıtlar EPO ile egzamanın orta düzeyde iyileşmeye yardımcı olduğunu göstermektedir. Kesin bir sonuç sağlamak için geniş, iyi tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç vardır. EPO, Amerika Birleşik Devletleri dışındaki birçok ülkede atopik dermatit ve egzama için onaylanmıştır.

 

Meme kanseri

Çuha Çiçeğinin meme kanserine faydası

Erken araştırmalar, akşam çuha çiçeği yağı (EPO) ‘nın göğüs tümörlerinde mısırözü yağı üzerindeki olumlu etkisini ileri sürmektedir. İnsan araştırmalarında, EPO tedavisi meme kanseri nüksünün önlenmesine yardımcı olmuştur. Bununla birlikte, bu alanda EPO’nun tek başına kullanıldığı ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Göğüs ağrısı (mastalji)

 

Akşam çuha çiçeği yağı (EPO), Birleşik Krallık’ta mastaljinin (göğüs ağrısı) tedavisi için lisanslıdır.

 

 

Kardiyovasküler sağlık

 

EPO ile yapılan araştırmalar, kalp fonksiyonu ve sağlığı üzerinde önemli derecede faydalı etkilerin bulunmadığını gösterdi. Ancak, EPO’nun kan basıncını düşürebileceğini öneren çalışmalar mevcut.

 

 

Doğum (doğum indüksiyonu / servikal olgunlaşma)

 

Tarihsel olarak EPO, doğumun kolaylaştırılması, preterm doğumun engellenmesi, doğum eyleminin başlatılması ve rahim ağzının olgunlaşması için kullanılmıştır. Düşük kaliteli çalışmalar, fayda bulgularının eksik olduğunu ortaya koymuştur. Bu konuda daha iyi tasarlanmış ek çalışmalara ihtiyaç vardır.


İlginizi Çekebilir:Çin Melek otunun 10 faydası için tıklayınız..


Diyabet

 

EPO çalışmaları diyabetteki serum belirteçleri üzerinde faydalı etkiler ortaya koymuştur.


Diyabetik nöropati (sinir hasarı)

Çuha Çiçeğinin diyabet hastalarına faydası

Akşam çuha çiçeği yağı bileşenlerinden biri olan gama-linolenik asit (GLA), diyabetik nöropati hastalarında yararlı olabilir. Bu alanda ilave çalışmalara ihtiyaç duyulmaktadır.

 

Kuru göz sendromu

Kuru gözlü bireyler üzerinde yapılan bir çalışmada EPO’nun bir bileşenini oluşturan GLA ile takviye edildikten sonra semptomların düzelmesi gözlendi.

 

Disleksi (okuma zorluğu)

 

EPO, hareket becerilerini geliştirerek disleksi olan insanlara fayda sağlayabilir. Bununla birlikte, yapılan pek çok çalışma düşük kalitedeydi veya EPO bir kombinasyon ürünü idi. Yalnız EPO’yu değerlendiren daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Yüksek kolestorol

 

İnsanlar üzerinde yapılan deneyler EPO’nun kolesterolü ve trigliseridleri düşürebileceğini gösteriyor.  Ancak, çelişkili raporlar da mevcut.


Karaciğer hastalığı

 

Bazı araştırmalar, akşam çuha çaylarının karaciğer hastalık belirtilerine karşı fayda sağladığını göstermiştir. Diğer çalışmalar, EPO’nun karaciğer hastalığı olan insanlarda kaşıntıyı azaltabileceğini öne sürüyor.

 

Postviral / kronik yorgunluk sendromu

 

Yüksek çinko yağı dozlarıyla yapılan çalışmalar, kronik yorgunluk sendromlu insanlarda fayda sağlamıştır. Bununla birlikte, bir sonuç çıkmadan önce ek iyi tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç vardır.

Çuha Çiçeğinin Faydaları konusunda bilgiler derlenerek beğeninize sunulmuştur.

Pay