Cumhurbaşkanı yakın koruması nasıl olunur?

Cumhurbaşkanı yakın koruması nasıl olunur?

Cumhurbaşkanı yakın koruması nasıl olunur?

Cumhurbaşkanı yakın koruması nasıl olunur? Cumhurbaşkanı koruması olmak için gereken şartlar nelerdir? Kimler Cumhurbaşkanı yakın koruması olabilir? Cumhurbaşkanı koruması ne kadar maaş alır? Cumhurbaşkanı koruması olmak istiyorum, nasıl olabilirim?Gibi soruların cevabını öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz..

 

Hemen hemen en önemli meslekler arasında bulunmasının dışında kişisel gelişim ihtiyacı da bulunan yakın koruma için kişinin de birtakım çalışmalar yapması gereklidir. Bununla birlikte koruma yapan kişilerin tüm yaşamları da belirli bir düzene bağlı olarak ilerlemektedir. Bundan dolayı seyahat etme sorunu olmaması ve her an birlikte olunması gerekmektedir.

 

Cumhurbaşkanı Yakın Koruması Şartları Nelerdir?

Düzgün bir fiziğe sahip olunmasının dışında hiçbir sağlık sorunu olmaması da gerekli durumlar arasındadır. Ayrıca diksiyonu düzgün olma koşulu da bulunmaktadır. Kekemelik gibi dilsel sorunlara sahip kişilerin yakın koruma olabilmesi söz konusu değildir.

Okulunda üstün başarı göstermiş ve yabancı dil bilmesi de gerekli hususlar arasındadır. 18 yaşını bitirmiş olmakla birlikte genel itibariyle önemli bir kısmı polis okullarından seçilmektedir. Polis okullarında bulunan eğitmenler tarafından yakın koruma olarak seçilen kişilerin zaman içinde elendiği de görülmektedir.

Önemli bürokratik kişilerin korunması sırasında yapılması gerekli tüm durumlarda belirli eğitimlerde kişiye verilmektedir. Aynı zamanda gönüllü olunması da çok daha iyi bir performans sağlanmasında etkilidir. Özellikle aile bireylerinde uzun süre ayrı kalınması gerekli durumlarda çok fazla yaşanmaktadır. Yurt dışı seyahatlerde devamlı Cumhurbaşkanı’nın yanında olunması da istenen özellikler arasında bulunmaktadır.

Cumhurbaşkanı yakın koruması

Cumhurbaşkanlığı Koruması Olmanın Aşamaları Nelerdir?

Seçimi yapılan korumaların öncelikli olarak sözlü mülakattan geçirilmeleri gerekmektedir. Bunun için kişinin kendisi, ailesi ve görev tanımı hakkında bilgilerin yer aldığı detaylı sorular bulunmaktadır. Aynı zamanda geçmişi de detaylı bir şekilde incelenmektedir.

Herhangi bir olumsuz durumun ortaya çıkması durumunda kişi elenmektedir. Özellikle herhangi bir suça karışmış kişilerin koruma memuru olabilmesi ihtimal dahilinde değildir. Sözlü mülakat aşamasından başarıyla geçen kişiler silah kullanma becerileri yönünden de teste tabi olmaktadır. Başarılı bir eğitim sürecinden sonra silah kullanma ve fiziki anlamda yeterli sürelerin elde edilmesinin akabinde Cumhurbaşkanlığı koruma ekibinde yer alması mümkün olmaktadır.

 

Cumhurbaşkanı Korumaları Ne Kadar Maaş Alırlar?

Gerektiğinde ölümü bile göze alması gereken yakın koruma memurlarının en son düşünmesi gerekli olan durumlardan bir tanesi de maaştır. Çünkü yapılacak işin ehemmiyetine oranla maaşların çok yüksek olduğunu söylemek güçtür. Devleti temsil eden kişilerin korunmasının paha biçilemez olmasından dolayı maaş önemli olmasa da diğer polis memurlarına göre oldukça fazladır.

Yakın koruma memurlarının Cumhurbaşkanı ile daima beraber olması da gerekli hususlardan olduğu için bu durum maaş üzerinde de etkilidir. Her zaman için hazır olunması ve gerekli durumlarda gerekenin yapılabilmesi de yakın koruma memurluğunun birincil vazifeleri arasında yer almaktadır. Tüm bunların dışında Cumhurbaşkanı yakın korumaları 6 bin TL ile 18 bin TL arasında bir maaşa sahiptir. Yapılacak farklı hizmetlerden dolayı bu maaşların yükselmesi de kuvvetle muhtemeldir. Özellikle zor durumlarda gösterilecek olağan dışı başarılar neticesinde ikramiyelerde alınmaktadır.


İlginizi Çekebilir:Devlet Protokol Plakaları-Kırmızı Plakalar-Kimlere Ait?


 

Cumhurbaşkanlığı Koruması Nasıl Olunur?

Her ne kadar çok fazla istenmesi durumlarında dahi Cumhurbaşkanı’nın koruması olunması kişiye bağlı bir durum değildir. Genel itibariyle büyük çoğunluğu polis kolejlerinden seçilen korumaların en üst aşamalarıdır. Bürokratik birçok kişinin korumalığının yapılmasından sonra bu görev ifa edilmektedir. Bundan dolayı çok zahmetli bir sürecin olduğu da bilinmektedir.

Tam anlamıyla profesyonel bir yaşam gerekli olmakla birlikte fiziksel anlamda hiçbir soruna sahip olunmaması gerekmektedir. Silahlı veya silahsız dövüş tekniklerinin bilinmesi, yabancı dillerin çok olması ve genel anlamda her türlü sıkıntı ve baskıya gelebilecek bir yapıya sahip olunması da koruma olunmasını sağlayan önemli etkenler arasında bulunmaktadır.

 

Konu ile ilgili olarak İnternet ortamında; Yakın koruma olma şartları,yakın koruma maaşı,koruma polisi nasıl olunur 2018,cumhurbaşkanı yakın koruması kim,başbakanlık koruma polisleri maaşları 2018,başbakan koruması ne kadar maaş alır,koruma polisi maaşları 2019,Cumhurbaşkanı korumaları isimleri gibi araştırmalar kullanıcılar tarafından yapılmaktadır.

Cumhurbaşkanı yakın koruması nasıl olunur? ile ilgili merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazarak bizlere ulaştırabilirsiniz…

Son arananlar:

Pay