Deve Dikeninin Faydaları

Deve Dikeninin Faydaları

Deve dikeni nedir?Deve dikeninin faydaları nelerdir?Deve dikeninin hangi hastalıklara iyi geliyor?Deve dikeninin karaciğere faydası?

Deve dikeninin Faydaları nelerdir?

Deve dikeni, orijinal adı ile milk thistle özellikle uzakdoğuda 2000 yıldır karaciğer ve safra kesesi hastalıklarında kullanılan bir bitki. Bir çok firma bu sebeple hap formu ile de satışlarını sürdürürken doğal olarak devedikenini aktarlardan da almak mümkün.

Bu bitkinin nelere iyi geldiği konusunda son dönemde mayo clinic bir araştırma sonucu yayınladı. Araştırma sonuçlarından çıkardığımız satırbaşlarını sizler için yayınlıyoruz:


İlginizi Çekebilir: Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmeği Tüketmenin Faydası


Deve dikeni nelere iyi geliyor?

Siroz

Avrupa’dan yapılan çok sayıda çalışma, devedikeni kullanımına bağlı olarak siroza karşı yararlarını ileri sürmektedir. Beş yıla kadar süren çalışmalarda, devedikeni karaciğer fonksiyonlarını hafifletti ve karaciğer hastalığı olanlarda ölüm sayısını azalttı.

 

Diyabet (tip 2)

Araştırmalar devedikeni kullanan ve karaciğer hastalığı olan veya olmayan diyabetli kişilerde kan şekeri kontrolünü geliştirdiğini gösterdi.


Diyabetik nefropati (böbrek hastalığı)

Araştırmalar, silyarin’in diyabetik böbrek hastalığına bağlı kan ve idrar belirteçlerini geliştirdiğini gösteriyor.

Deve dikeninin karaciğere faydası

 

Karaciğer hastalığı (kronik)

Karaciğer hastalığında, karaciğer testlerinde virüs veya alkol nedeniyle gelişen durumlara karşı devedikeni ile yapılan birçok çalışma  karaciğer fonksiyonlarında iyileşme bildirdi.

 

Akut viral hepatit

Bilinenin aksine mevcut araştırmalar akut viral hepatitte devedikeni veya bir virüsün bulaşmasına bağlı karaciğer inflamasyonu için devedikeni kullanımında belirsiz faydalar göstermektedir. Sonuç çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Alerjik burun belirtileri

Sınırlı araştırmalar, devedikeninin alerjik burun belirtilerinin şiddetini azalttığını gösterdi. Nazal alerjilerde devedikeni bulguları oldukça umut verici.

 

Antioksidan

Erken araştırmalar, tek başına veya E vitamini ile verilen devedikeninde antioksidan durumunun iyileştiğini göstermektedir. Her ne kadar umut verici olsa da, sonuçların ortaya çıkması için daha yüksek kaliteli araştırmalara ihtiyaç vardır.


Kanser

Araştırmalarda bir kişi devedikeni aldıktan sonra karaciğer kanserinin düzeldiğini bildirdi. Sonuç çıkarmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Mide ekşimesi

Devedikeni içeren bitkisel bir preparat mide sancılarını azaltmada etkili olabilir. Sonuçlar için yalnızca süt dikeni üzerinde araştırma yapılması gereklidir.

Yukarıdaki araştırma sonuçlarına baktığımızda devedikenin özellikle karaciğerde önemli faydaları olduğunu görebiliyoruz. Hap şeklinde veya doğal yaprak olarak piyasada bulunan devedikeni dikkatli bir şekilde kullanılırsa karaciğerde yağlanma gibi problemlere de iyi gelebiliyor.

Pay