Devlet Protokol Plakaları-Kırmızı Plakalar-Kimlere Ait?

Devlet Protokol Plakaları-Kırmızı Plakalar-Kimlere Ait?

Devlet Protokol Plakaları-Kırmızı Plakalar-Kimlere Ait? Daha önce muhakkak kırmızı plakalı bir araca denk gelmiş ancak sahibinin kim olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Kırmızı renkli plakaları kimler kullanılır, kimlere neden verilir? gibi sorularınız cevabını öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Devlet Protokol Plakaları-Kırmızı Plakalar-Kimlere Ait?

Araçlarda kullanımı zorunlu olan plakalar her türlü işlemde gerekli görülürken tespit edilmesi ve işlem yapılabilmesine imkân vermektedir. Bununla birlikte bazı özel araçlarda kullanılan farklı plakalarda bulunmaktadır.

Devlet protokolüne ait olan kırmızı plakalarda bunlardan bir tanesidir. Önlerinde veya arkalarında hiçbir ek olmadan sadece numaradan oluşan kırmızı plakaların kimler tarafından kullanıldığı bilinmekle birlikte numarasına göre araç protokolü de bilinmektedir. Araçta bulunan kişinin önem konumuna göre sıralanan bu plakaların farklı şekillerde kullanılabilmesi ise söz konusu olmamaktadır.

 

Kırmızı Plakalar Kimler Tarafından Kullanılmaktadır?

Devlet protokol sırasına göre numaralandırılan kırmızı plakaların kullanımları da belli bir düzene göre olmaktadır. Ancak Devletin başı olarak kabul edilen Cumhurbaşkanlığı araçlarında protokol numarası bulunmamaktadır. Bunun yerine cumhurbaşkanlığı Forsu yer almaktadır. Ancak bununla birlikte nadiren olsa da CB 001 kırmızı plaka kullanımı da görülmektedir.

Kırmızı Plakalar

0001 kırmızı resmi plakalı araç TBMM Başkanı’na ait olurken 0002 sıralı kırmızı plaka Başbakanlık tarafından kullanılırken 0003 Anayasa Mahkemesi Başkanlığı’na ait araç için kullanılmaktadır. Diğer Kırmızı Plaka Listesi ise şu şekildedir;

0004 resmi plakalı araç kullanımı Genelkurmay başkanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0005 resmi plakalı araç kullanımı Dışişleri bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0007 resmi plakalı araç kullanımı Başbakan yardımcısı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0011 resmi plakalı araç kullanımı Spordan sorumlu devlet bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0016 resmi plakalı araç kullanımı Milli savunma bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0017 resmi plakalı araç kullanımı İçişleri bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0018 resmi plakalı araç kullanımı Maliye bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0021 resmi plakalı araç kullanımı Sağlık bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0023 resmi plakalı araç kullanımı Tarım ve Hayvancılık bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0025 resmi plakalı araç kullanımı Sanayi ve ticaret bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0026 resmi plakalı araç kullanımı Milli eğitim bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0027 resmi plakalı araç kullanımı Turizm bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0028 resmi plakalı araç kullanımı Enerji bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0029 resmi plakalı araç kullanımı Kuvvet komutanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0030 resmi plakalı araç kullanımı Çevre orman bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0033 resmi plakalı araç kullanımı Ulaştırma bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

0035 resmi plakalı araç kullanımı Adalet bakanı tarafından gerçekleştirilmektedir.

 


İlginizi Çekebilir: Subay nasıl olunur? Subay olmak için gereken şartlar? 


Kırmızı Plakalar Neden Verilir?

Önemli koltuklarda oturan kişiler için kullanımı gerçekleştirilen kırmızı plakalar aynı zamanda trafikte yol üstünlüğü sağlamak için kullanılmaktadır. Bakan kişilerin kullanımının dışında Meclis Plakaları adı altında Türkiye Büyük Millet Meclisi üyeleri içinde kırmızı plakalar tahsis edilmektedir.

Bunların kullanımları da görev sürelerinde devam ederken sayısal anlamda da oldukça fazladır. Ancak farklı olarak bu plakaların başında TBMM ibaresi geçmektedir. Diğer kırmızı plaka örneklerinde ise böyle bir durum söz konusu değildir. Protokol açısından şehirlerde en önemli rütbeye sahip valiler içinde kırmızı plaka kullanımı görülmektedir.

Her ne kadar normal plana numaralandırılması yapılmakla birlikte kırmızı plaka olması da şehirlerde valiler için tahsis edilmektedir. Devlet uygulamalarında önemli bir yere sahip olan kırmızı plakaların kullanımları da belli bir sıra ve önem bulunmaktadır. Bundan dolayı kırmızı plakalı araçların numaralarından kimler tarafından kullanıldığı tespit etmekte mümkün olabilmektedir.

Kırmızı alan üzerine kabartmalı bir şekilde altın renkli numaraların yer aldığı plakaların kullanımları ise devamlı olmamaktadır. Makam gereği verilmesinden dolayı kişilere özel bir durum değildir. Görev süresini sona ermesi halinde kırmızı plakaların kullanımları da kişi özelinde bitmektedir. Makama yeni gelen kişi tarafından kullanımı devam ettirilmektedir. Bundan dolayı hiçbir şekilde kırmızı plaka alımı gibi bir durum söz konusu olmamaktadır. Rütbe sıralamasına göre de verilecek numaralandırmanın değiştiği görülmektedir.

Hali hazırda kullanılan kırmızı plaka sayısı ise oldukça fazladır. Cumhurbaşkanı, Başbakan, Bakanlar, Meclis Üyeleri, Valiler ve bazı askeri yöneticilerin araçlarında görülen kırmızı plakalar bir anlamda devlet simgesi olarak da değerlendirilebilmektedir.

 

Devlet Protokol Plakaları-Kırmızı Plakalar-Kimlere Ait? Kırmızı plaka listesi, Cumhurbaşkanı plakası,Bakan plakaları 2018,3 yıldızlı plaka,,resmi plakalar ve anlamları, aa 001 plaka kimin gibi İnternet de sıkça kullanıcılar tarafından aratılan sorulara bu makalemizde cevap vermeye çalıştık. Merak ettiklerinizi yorum bölümüne yazabilirsiniz..

Son arananlar:

Pay