e-Devlet ile Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

e-Devlet ile Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

e-Devlet ile Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama nasıl yapılır? Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama internet üzerinden yapılır mı?Dava Dosyası Sorgulama ya da Mahkeme dosyası sorgulama için ne yapmalıyız?

 

MAHKEME DAVA DOSYASI SORGULAMA

 

TC ile mahkemeler için kişilere ait davaları mahkeme dava dosyası sorgulama yaparak, mahkemedeki durumu takip edilmesi artık mümkündür. Mahkeme dava sorgulaması ile Yargıtay dosyası sorgulaması işlemi sayfanın altında yazan bilgilerden yararlanabilirsiniz.

Mahkemesi olan Türk vatandaşlarına yönelik hazırlanan mahkeme dosya sorgulama hizmeti ile beraber mahkeme dava konusunda ki tüm dava detaylarına ve bilgilerine ulaşılabilmesi mahkeme detayları üzerinde oldukça kolay bir biçimde mahkeme ve dava takibi yapılması da mümkündür artık. Bu nedenden dolayı da eğer kişiler mahkeme ve dava durumları hakkında merak etiğiniz konu varsa mahkeme dava dosyası sorgulaması yapabilirler. Mahkeme ve dava dosyası sorgulama için ise kişilerin e- devlet kapısından yararlanabilirler. Bu işlem tamamen ücretsiz olup herhangi bir ücret talebinde de bulunulmaz.

bilgisayar kullanan kadın


İlginizi Çekebilir: Anayasa Mahkemesi Bireysel Başvuru Sorgulama İçin Tıklayınız..


e-Devlet ile Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

 

Mahkeme ve dava dosyası sorgulama yapmak için e – devlet(www.turkiye.gov.tr) girişi yaptıktan e- hizmetler bölümüne giriş yapınız.Adalet bakanlığının Mahkeme dava dosyası sorgulama  linkine tıklamanız yeterlidir.

Türk vatandaşlarına hizmet olarak sunulan, mahkeme ve dava dosyası sorgulama sayesinde  tüm mahkeme durumunuz mobil ya da bilgisayar ekranında görüntülenecektir.

Yapılan ve yayınlanan sonuçlar üzerinden var olan mahkeme ve davalarınızın bilgilerini kolaylık ile öğrene bilir aynı zaman da dosya takibinde de bulunabilirsiniz.

Mahkeme davasını öğrenmekte zorluk çeken kişiler için e devlet kapısı üzerinden sunulan bu hizmet kişilerin ve vatandaşların işlemlerini daha kolay bir hale getirecektir. Kişiler sadece e devlet girişi yapması durumun da ise bilgilere rahatlıkla ulaşması da bu mahkeme ve dava konusunda işlemleri daha da kolay bir hale getirecektir.

Mahkeme dışında kişiler ve vatandaşlar Yargıtay da olan tüm dosyaları için Yargıtay dosya sorgulama yapabilirler. Yargıtay dosya sorgulaması ve mahkeme dava dosyası sorgulama  için internette yer alan Yargıtay sorgulama formunu doldurmaları yeterli olur.

Bu form üzerinden yapılacak tüm işlemler ile beraber sistem tarafından da yapılacak olan Yargıtay dosya sorgulama ve tüm diğer dosyalar da yayınlanır. Yayınlanan dosyalar üzerinden kişiler bilgi sağlayabilecekleri gibi eğer kişilerin Yargıtay da dosyası yok ise ekrana herhangi bir sonuçta yansıması mümkün değildir.

Son arananlar:

Pay