E-devlet Üzerinden Kayıp Çalıntı Cep Telefonu İhbarı

E-devlet Üzerinden Kayıp Çalıntı Cep Telefonu İhbarı

E-devlet Üzerinden Kayıp Çalıntı Cep Telefonu İhbarı nasıl yapılır? Kayıp Çalıntı Cep Telefonu İhbarı nasıl yapılır?E-devlet Üzerinden Kayıp Çalıntı ihbarı nasıl yapabiliriz?

E-devlet Üzerinden Kayıp Çalıntı Cep Telefonu İhbarı

 

www.turkiye.gov.tr adresine girerek E-hizmetler bölümüne tıklayınız. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında yer alan ‘Kayıp-Çalıntı İhbar Bildirimi’ seçeneğini tıklayarak kayıp/çalıntı ihbar bildiriminde bulunabilirsiniz.İhbarınız onaylandığında kayıp/çalıntı bildiriminde bulunduğunuz telefon iletişime kapatılacaktır.

İhbar bildiriminde bulunmak için telefonun IMEI numarası gerekmektedir. IMEI numarasının mobil telefonun *#06# tuşlarına basarak öğrenebilirsiniz.(Bu numarayı önceden bir yere mutlaka not ediniz, her hangi bir yere yazmadıysanız cep telefonunun orijinal kutusunun üzerinde de IMEI numarası yazmaktadır..)

 

Kayıp Çalıntı Cep Telefonu İhbarı

‘e- devlet’ sitesini oldukça geliştirmiştir. Bu nedenle de birçok alanda sadece e –devlet şifrenizi kullanarak devlet ve kişisel anlamada birçok işlemlerinizi kayıp çalıntı bildirimi de dahil tek bir şifre ile yapabilirsiniz.

 

Türk vatandaşlarının cep telefonlarının çalınması durumunda Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunu 7/24 arayarak yada e-devlet üzerinden çalıntı kayıp ihbarında bulunabilirler. İhbarlarında Türk vatandaşlarının gizlilik ve kişisel bilgileri koruma altına alınmıştır.

 

Cep telefonu ve diğer kişisel cihazlarını çaldıran ya da kaybeden kişilerin ilk izleyecekleri yol ile beraber abonelerinin aklına takılan soruları cevaplandıran BTK kurumunun sistemine kayıtlı olan elektronik kimlik bilgileriniz cihazı çalınan, cihazı kaybolan, yağmalanan yani her ne sebeple olursa olun elden çıkan cihazın kişilerin herhangi bir şekilde haber alma ve haber verme bağlantısının kesilmemesi için öncelikle kişiler bilgi ve ihbar merkezlerine başvurabilirler.

 

Cep telefonları kaybolan operatör abonelerinin,  7 /24 saat boyunca 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralarını arayarak bilgi ihbar ile kayıp çalıntı bildirimi merkezlerine ulaşabilirsiniz. Bu durumda çalınan ve kötü niyetli olan kişilere karşı telefonun haberleşmesini ve herhangi bir numaraya ulaşamamasını sağlayabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir: Üzerinize Kayıtlı Kaç mobil hat var? Öğrenmek için Tıklayınız..


telefon çalan hırsız

Kayıp Çalıntı Telefonuna Gelen Mesaj

Kayıp ve çalıntı ihbarının yasal olarak gerçekleşebilmesi için hat sahibinin telefon ile kayıp ve çalıntı ihbarında bulunması gerekir.  Kayıp çalıntı bildirimi telefon yolu ile ihbarda bulunan kişilerin güvenlik sorularını tam olarak teyit etmeleri de son derece önemlidir.

 

Güvenlik sorularının doğru teyit edilmesi halin de vatandaşın kişisel cihazı çalınma olasılığına karşı haberleşmeye kapatılacaktır. Savcılık ve mahkeme kararı ile iletişimi kesilen ya da BTK tarafından kayıp ve çalıntı ihbarı doğrultusun da kapatılan telefonları ilgili GSM operatörleri çalınan ya da kaybolan cep telefonlarına ‘ yasal uyarı IMEI numaralı cihaz çalıntıdır, en yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz’ SMS gönderimi yapılır. Çalınan ya da kaybolan cihazı BTK bulamaz. Böyle bir yetkiye de kesinlikle sahip değildir. Bu polisin yapabileceği yasal bir işlemdir.

Pay