E Pasaport Gönderi Takibi

E Pasaport Gönderi Takibi

E Pasaport Gönderi Takibi nasıl yapılır? E-devlet üzerinden E Pasaport Gönderi Takibi nasıl yapılmaktadır? Kayıtlı adresime gönderilecek pasaportun hangi aşamada olduğunu öğrenmek için sayfanın altında yer alan makalemizi okuyabilirsiniz..

 

e-Devlet Üzerinden E Pasaport Gönderi Takibi

 

E devlet uygulaması son yıllarda etkinliğini artırarak pek çok alanda hizmet  sağlamaktadır. Bu sayede vatandaşlar gerekli işlemlerini oldukça kısa bir süre içerisinde ve hızlı bir biçimde gerçekleştirmektedir. E devlet işlemlerinden biri olan e pasaport işlemi de Emniyet Genel Müdürlüğünün verdiği hizmetlerden biridir.

Devlet üzerinden yapılacak olan pasaport gönderi takibi hizmeti sayesinde vatandaşlar pasaport işlemlerinin durumu hakkında detaylı bilgi edinme biliyorlar. E-pasaport gönderi takibi e-devlet sistemi üzerinden kişilerin sisteme kimlik numarası ve e devlet şifresi ile birlikte giriş yaparak bilgi edinmesini sağlıyor.

Pasaport işleme yurt dışına çıkışlarda öncelikli bir şekilde edinilmesi gereken belgeler arasındadır. Pasaport edinme işlemi başvurusu üzerine başlatılan ve belli bir süreci takip eden işlemler sonrasında sonuçlandırılır. Anlaşılacağı üzere pasaport edinme işlemleri için Belli bir zaman gereklidir. Pasaport edinme işlemleri Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından sağlanan işlemler arasındadır.

Emniyet Genel Müdürlüğünün vatandaşlara sağladığı kolaylıklar içerisinde e-pasaport gönderi takibi sorgulama hizmeti de bulunmaktadır. Bu hizmetten yararlanarak pasaport talebinde bulunan vatandaşlar yaptıkları başvurunun sonucunu sistem üzerinden görebilmektedirler.

Yıllardır vatandaşlarına hizmet veren e devlet kapısı sürekli kendini geliştirmektedir. Bu gelişmelerin arasına e-pasaport gönderi takibi hizmeti de eklemiştir. Bu işlem sayesinde sadece kurumların kendi sitesinden değil e devlet internet sitesi üzerinden de yapılan işlemlerin hangi aşamada olduğuna dair bilgi edilebilmektedir.


İlginizi Çekebilir: Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama


 

E Pasaport Gönderi Takibi nasıl yapılır?

Emniyet Genel Müdürlüğü hizmetli olan e-devlet gönderi takibi sistemi üzerinden başvurusu yapılmış olan pasaport işlemlerinin hangi aşamada olduğuna dair bilgi edinebilmek için öncelikle kişilerin e-devlet şifresine sahip olmaları gerekir. E-devlet şifresi için kişiye en yakın olan bir PTT şubesinden şifre alma işlemi gerçekleştirilmelidir.

İşlem sonrasında e-devletin resmi internet sitesi üzerinden giriş yapılarak sol üst tarafta bulunan e hizmetler butona aracılığıyla ulaşılmak istenen bilgiler  elde edilebilir. Bu işlemler vatandaşlara kolaylık sağlayacağı gibi aynı zamanda vakit de kazandıracaktır. Tüm bunların yanı sıra sisteme giriş yapıldıktan sonra sağ üst köşede bulunan kutucuk içerisinde gerçekleştirilmek istenen işlemi ismi yazılarak da e-pasaport gönderi takibi yapılabilir.

Pay