Fitness Antrenmanlarından Önce Sebze Yemenin Faydası

Fitness Antrenmanlarından Önce Sebze Yemenin Faydası

Fitness antrenmanlarından önce sebze yemenin faydası nedir? Fitness antrenmanlarından önce sebze yenmeli mi?Fitness sporcuları için sebzenin önemi?

Fitness sporcularının düştüğü en büyük yanılgılardan birisi diyet programlarında yeteri kadar sebzenin olmamasıdır. Fitness sporcuları için sebzenin önemi çok fazladır. Sebzeyi proteinin yanına meze misali kullanan sporcular çok daha çabuk ve sık bir şekilde açlık krizleriyle kendilerini karşı karşıya bulacaklardır.

Oysa ki diyetinizde sebzeyi sıklıkla kullanmanız halinde kendinizi dinç hissetmenin yanı sıra kan şekeriniz de çok daha sağlıklı bir şekilde dengelenecektir. Böylelikle daha uzun süre tokluk duygusu yaşayacaksınız ve yavaş yavaş acıkmaya başladığınız için de acıktığınızda deli gibi karbonhidratlara ya da şekere saldırmayacaksınız.

 

FITNESS SPORCULARI İÇİN SEBZENİN ÖNEMİ

Fitness sporcularının antrenmanlarından 1 saat bol sebze yemeleri durumunda kan şekerleri daha stabil ve uzun bir sürede yükselecektir. Bir süre yeterli düzeyde kalan kan şekeri, yavaş yavaş düşmeye başlayacaktır. Bu durumun sizin metabolizmanızdaki yansıması ise şu şekilde olacaktır:


FITNESS ANTRENMANLARINDAN ÖNCE SEBZE YEMENİN FAYDASI

Spora başlamadan önce sebze yediniz.(Bu sebzeyi olabildiğince taze, çiğ ya da az pişmiş yemeye özen gösterin. Az miktarda zeytinyağı ekleyin. Sebzedeki A,D,E,K vitaminleri yağda eridiği için bu vitaminlerden de maksimum fayda sağlarsınız) Bu sebzenin size vereceği enerji en az bir kaç saat sürecek. Böylece fitness antrenmanlarınız esnasında ani tükenme sendromları yaşamayacaksınız. Kendinizi daha dinç hissedeceksiniz.

Fitness antrenmanlarından önce sebze yemenin faydası olarak sayabileceğimiz bir durum da şudur:Sebzelerde bol miktarda lif bulunur. Kan damarlarında lifli gıdaların oldukça fazla olumlu etkisi de mevcuttur. Uzun süre lifli beslenmeniz durumunda kötü kolesterolünüz ve trigliserid değerlerinizin de düştüğünü göreceksiniz. Sporla ilgilenin ya da ilgilenmeyin, diyetinizden lifli gıdaları, sebzeleri asla çıkarmayın.

Sebze ile birlikte meyve de sporculara çok önerilir. Ancak unutulmamalıdır ki meyveler de ciddi oranda şeker bulunur. Özellikle muz gibi meyvelerin glisemik indeksi yüksek olduğu için metabolizmanıza zarar verebilir. Kan şekeriniz hızla yükselip hızla düşeceği için metabolik dengesizliklere açık duruma geleceksiniz.

Her gün en azından üç porsiyondan (bir avuç dolusu) yapraklı yeşilliklerden, parlak turuncu, kırmızı veya sarı sebzelerden, havuçlardan, pancardan ve biberlerden bahsediyoruz.FITNESS DA SEBZE YEMENİN FAYDASI

 

Fitness antrenmanları sonrası çok acıkıyorum!

Sebzeler bu açlık duygusunu bastırır, çünkü yüzde 90’ı su ve liftir. Sebze sevmiyor ve daha fazla sebze almak için ise gün boyunca, smoothies, omlet ve sandviçlere gizleyerek gizlice sebze alımınızı arttırabilirsiniz.


İlginizi Çekebilir :Sağlıklı Zayıflama İçin 7 Altın Kural

Pay