İlkokul Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

İlkokul Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

İlkokul Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?İlkokul diplomamı kayıp ettim nereden çıkarabilirim? İlkokul diplomamı çıkarmak için nereye başvurmalıyım? İlkokul diploma belgesi ya da İlkokul öğrenim belgesi için hangi kuruma başvurmalıyım?

 

İlkokul Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?

 

Temel eğitim kurumlarından biri olan ilkokula her çocuk, 72 aylıktan itibaren(7 yaş) kayıt olarak başlamaktadır. Temel eğitim hayatlarına başlayan çocuklar 4+4+4 olacak şekilde 12 yıllık kesintisiz bir eğitime tabi tutulurlar.

2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren zorunlu eğitim  4+4+4 şeklinde düzenlenmiştir ve herkes için zorunlu hale getirilmiştir. Daha öncesinde 8 yıllık(5+3) temel eğitim uygulanmaktaydı.

İlkokul diplomanızı kaybettiyseniz aşağıda yer alan bilgilerden yararlanarak Diploma belgenizi yeniden düzenlenmesi için başvuruda bulunabilirsiniz.

Diplomaİlkokul diplomamı Kayıp ettim nereye başvurmalıyım?

 

Çeşitli sebeplere bağlı olarak kişilerden, temel eğitim kurumunu bitirdiklerine dair diploma belgesi istenmektedir(Ehliyet başvuruları, özel bir sektörde çalışma başvurusu, Halk eğitim kurs başvurusu.).

Seneler öncesinde kendisine imza karşılığı teslim edilen diploma belgesini kaybeden kişiler; aşağıda yer alan işlem adımlarını takip ederek,diploma belgesinin yeniden düzenlenmesini talep edebilirler.

Bunun için:

  1. Öncelikle ilkokulu mezunu iseniz, en son hangi okuldan mezun oldu iseniz; okul idaresini arayarak diploma belgesi almak istediğinizi söyleyiniz.

Şayet okulu dışarıdan bitirdiyseniz ilkokul diploması aldığınız il/ilçe deki Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğünü arayıp talebinizi iletiniz.

İlkokuldan mezun olduğunuz okul kapanmışsa: okulun bulunduğu il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünü Arayarak talebinizi iletiniz.

  1. Okul idaresine ,Halk Eğitim Merkezi ya da İl/İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne sözlü talebinizi ilettikten sonra ; dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekmektedir.

Dilekçenizde; kaç yılları arasında okulda okuduğunuzu ya da mezun olduğunuzu, Diploma belgesini niçin talep ettiğinizi kısaca anlatınız.

  1. Islak imzalı olarak hazırladığınız dilekçe ile beraber nüfus kâğıdının arkalı önlü fotokopisini ekleyerek ,ilgili kuruma başvuruda bulunmalısınız.    Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda arşiv araştırılması yapılarak kayıtlar araştırılacaktır.

Arşivde bilgileriniz bulunması durumunda okulu bitirdiğinize dair diploma belgesi, okulu bitirmediyseniz öğrenim belgesi düzenlenerek tarafınıza teslim edilir.


İlginizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanı İletişim Telefon Numarası


 

mezuniyet diploması
 

Diploma Belgesi yada Öğrenim Belgesini Posta Yoluyla talep edecekseniz:

  1. Dilekçe (Islak imzalı)
  2. Nüfus cüzdanının önlü arkalı fotokopisi

Diploma Dilekçesi Örneği İçin Tıklayınız..


Ekleyerek ilgili okul müdürlüğünün adresine göndermelisiniz. Zaman kaybı yaşamamak için Öncelikle mezun olduğunuz okulu arayarak bir ön bilgilendirme yapmanız daha yararlı olacaktır.

Not: Okulu dışarıdan bitirdiyseniz Halk Eğitim Merkezini, Mezun olduğunuz okul kapanmışsa; okulun bağlı bulunduğu  il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüğünü arayarak talebinizi iletiniz.

 İlkokul Diplomamı Kaybettim ve diploma talebinde bulunmak için yukarıda yer alan bilgilerden yararlanabilirsiniz..
Pay