Kırmızı Pirinç Mayası Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Kırmızı Pirinç Mayası Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?

Kırmızı pirinç mayası nedir?Kırmızı Pirinç Mayası Hangi Hastalıklara İyi Geliyor??Kırmızı pirinç mayası hangi hastalıkların tedavisinde kullanılıyor?

Kırmızı pirinç mayası pirinçte yetiştirilen bir mayadan yapılıyor. Bir çok asya ülkesinde sıklıkla kullaınlan bu besin maddesi ülkemize bazı modern aktar firmaları tarafından yeni getirildi. Ancak, eminiz ki kısa sürede adından çokça söz ettirecek.

 

Kırmızı pirinç mayası özellikle kötü kolesterol üzerinde yaptığı olumlu etkilerle ünlü. Genel kalp ve damar sağlığı için de güvenli bir besin olarak kabul ediliyor. Mayo Clinic son dönede bu mucizevi maya için araştırma raporlarını yayınladı. Sizler için bu araştırmaları özetledik:


İlginizi Çekebilir: Beyaz Ekmek Yerine Çavdar Ekmeği Tüketmenin Faydası


 

Kırmızı Pirinç Mayası Hangi Hastalıklara İyi Geliyor?


Yüksek kolestorol

 

Monakolinler, kırmızı pirinç mayası ekstraktında bulunan bileşiklerin, 1980’lerin başından beri sağlığa yararlı olduğu bulunmuştur. Özellikle, monacolin K lovastatin ve mevinolin olarak pazarlanmaktadır. Bununla birlikte, monacolin K’den başka kolesterolü düşürebilen çok sayıda bileşik nedeniyle, kolesterol düşürücü mekanizma hala net değildir.

 

Kırmızı pirinç mayasının kolesterolün emilimini bloke edebileceği, kolestrolün temizlenmesini veya antioksidan etkileri gösterebileceği önerilmiştir. Genel olarak, sonuçlar, kırmızı pirinç mayası ürünlerinin, yüksek kolesterollü kişilerde total ve LDL kolesterol düzeylerini düşüreceğini göstermektedir. Bazı çalışmalar HDL kolestrolünde artış olduğunu da göstermektedir.

 

Bilindiği üzere yüksek kolesterol seviyelerinin kontrolünde iyi kolesterolü, yani HDL’yi yükselterek LDL’yi, yani kötü kolesterolü düşürmek çok önemlidir. Kırmızı pirinç mayasının tek başına hem iyi kolesterolü yükseltmesi ve aynı zamanda kötü kolesterolü düşürmesi gerçekten mucizevi olarak kabul edilebilir. Ülkemizde neredeyse yeri olmayan ancak en çok kolesterol hastası bulunan ülkelerden biri olmamız sebebiyle kırmızı pirinç mayasına her zamankinden daha fazla önem vermememizin gerekliliği ortaya çıkıyor.


Koroner kalp hastalığı

Bayan kalp doktoru

İnsan çalışmaları, kırmızı pirinç mayası kullanımının, genişleyen damarlarda kan akışını ve düşük inflamasyonu iyileştirebileceğini önermektedir. Bununla birlikte, kırmızı pirinç mayası‘nın kalp hastalığı semptomları ve mortalite üzerindeki etkisini belirlemek için ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Diyabet

 

İnsanlarda iyi çalışılmamış olmasına rağmen, kırmızı pirinç mayası’nin kan şekerini düşürdüğü ve hayvanlar üzerine yapılan araştırmalarda insülini arttırdığı bulunmuştur. Erken insan çalışmaları, kırmızı pirinç mayası’nın şeker hastalığında fayda sağlayabileceğini de göstermektedir. Kesin sonuçların yapılabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Karaciğer Yağlanması

Karaciğer yağlanması

Erken kanıtlar, kırmızı pirinç mayası’nin diyabetli kişilerde karaciğer sağlığına yararlı etkileri olabileceğini düşündürmektedir. Bununla birlikte, sonuçların çıkartılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

Pay