L-Arjinin Yararları nedir?L-Arjinin nelere iyi gelir? 

L-Arjinin Yararları nedir?L-Arjinin nelere iyi gelir? 

L-Arjinin Yararları nedir?L-Arjinin nelere iyi gelir? L-Arjinin hangi hastalıkların tedavisinde kullanılır?

Arjinin yarı esansiyel amino asittir. Larginin 1886 yılında Lupinus fidanının ekstresinden izole edilerek ortaya çıkarıldı ve özellikle son yıllarda bir çok hastalığa karşı tüm Dünya’da kullanılmaya başlandı. Yanık tedavisinden anal fissüre, kalp hastalıklarından kaygı bozukluğuna kadar Larginin maddesinin iyi geldiğine dair bir çok bilimsel kanıt mevcut.

Fitness ile uğraşan insanlarda da larginin kullanımının özel faydaları bulunuyor. Sizler için bu bilimsel kanıtlardan bir derleme yaptık.

 

Arjinin kullanan sporcu


L-Arjinin Yararları nedir?L-Arjinin nelere iyi gelir?

Kalp hastalığı

L-arginin ile diyet eklenmesinin kan damarları üzerindeki etkileri nedeniyle koroner arter hastalığı, anjin veya tıkanmış arterleri olan insanlara yardımcı olabileceğine dair iyi bilimsel kanıtlar vardır.

 

Periferik vasküler hastalık / klodikasyon

Periyodik vasküler hastalık, aynı zamanda aralıklı klodikasyon olarak da bilinir, yağlı tortuların neden olduğu bacaklarda ve ayaklarda kan damarlarının daralmasıdır. Bu durum, bacak ve ayaklara kan akışının azalmasına neden olur ve bacak ağrısı ve yorgunluğa neden olur. Birkaç çalışma, arginin tedavisinin, klodikasyonu olan insanlarda yürüme mesafesini artırabileceğini bildirmektedir.

 

Adrenoleukodistrofi (ALD)

Adrenoleukodistrofi (ALD) beyindeki ve böbreküstü bezlerindeki sinirlere hasar veren nadir görülen bir kalıtsal metabolizma hastalığıdır. Bu durum demans ve adrenal yetmezlik ile sonuçlanır. Arjinin enjeksiyonları bu bozukluğun tedavisinde yardımcı olabilir.

 

Anal fissürleri

Erken araştırmalar, argininin anüs içerisinde gelişen küçük yapılar olan kronik anal fissürlerin iyileşmesine yardımcı olduğuna işaret ediyor.

 

Kaygı Bozukluğu 

Sınırlı araştırmalarda, L-lizin ve L-arginin kombinasyonu kaygı semptomlarını azalttı.

 

Kan akışı iyileştirme

Sınırlı araştırmalarda, L-arginin kan akışını arttırmıştır. Bir çalışmadan çıkan çelişkili sonuçlar nedeniyle ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Yanıklar

Arginine, yanıklarda bağışıklık fonksiyonunu ve protein fonksiyonunu artırabilir.

 

Kemoterapi

Erken insan çalışmaları, arginin takviyelerinin, kemoterapi gören kişilere fayda sağlayabileceğini önermektedir.

 

Göğüs ağrısı

Sınırlı insan araştırmaları, yemek borusu sorunları olan insanlarda ağız yoluyla alınan argininin göğüs ağrısını geliştirdiğini bildirdi. Büyük, iyi tasarlanmış çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Kognitif fonksiyon

Erken araştırmada, L-arginin serebrovasküler hastalığı olan yaşlı insanlardaki bilişsel işlevleri artırdı (beyindeki kan damarlarıyla ilgili sorunlar).


Dişler

Erken araştırmalarda, arginin içeren diş macunu diş hassasiyetini düşürmüştür. Arginin içeren bir ürün aynı zamanda diş çürümelerini azaltmada etkili olmuştur. Bu etkileri doğrulamak için ek araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

Diyabetik komplikasyonlar

Erken araştırmalar, L-arginin’in diyabetle ilişkili komplikasyonları azaltmada rol oynayabileceğini ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, sonuçların ortaya çıkabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

Erektil disfonksiyon

Erken yapılan çalışmalar, arginin takviyelerinin kanda veya idrarda düşük nitrat veya nitrit seviyesine sahip erkeklerde erektil disfonksiyon (ED) tedavisinde yardımcı olduğunu gösterdi. ED tedavisinde L-arginin, glutamat ve yohimbin hidroklorür kombinasyonu kullanıldı. Bununla birlikte, bir kombinasyon ürünü kullanıldığından ve yohimbine hidroklorür bu durum için FDA onaylı bir terapi olduğundan, argininin etkileri bilinmemektedir. Yalnız arginin ile daha fazla araştırma yapılması gerekir.

 

Fetal gelişme

Gebe annelerin ön araştırması, arginin takviyelerinin ortalamadan daha küçük fetuslarda büyümeyi arttırdığını düşündürmektedir. Ek çalışmalara ihtiyaç vardır.

 

Gastrointestinal kanser cerrahisi

Arginin, RNA ve omega-3 yağ asitlerinin bir kombinasyonu gastrointestinal kanser ameliyatından sonra hastanede kalış süresini ve enfeksiyonları azaltabilir.

 

Koroner arter bypass greftleme (CABG) sırasında kalp koruma

Ameliyat sırasında kullanılan bir arginin takviyeli kan çözeltisi koroner arter baypas grefti uygulanan insanlarda kalbin korunmasına yardımcı olabilir.

 

Yüksek tansiyon

Erken araştırmalar, ağız yoluyla alınan argininin yüksek tansiyonlu insanlarda kan basıncını düşürdüğünü bildirdi. Bir sonuç alınmadan önce daha büyük, yüksek kaliteli çalışmalara ihtiyaç vardır.

Pay