Meden İşleri Genel Müdürlüğü Daimi Nezaretçi Sorgulama

Meden İşleri Genel Müdürlüğü Daimi Nezaretçi Sorgulama

Meden İşleri Genel Müdürlüğü Daimi Nezaretçi Sorgulama nasıl yapılır? Meden İşleri Genel Müdürlüğü Daimi Nezaretçi Sorgulama işlemini e-devlet üzerinden nasıl yapabilirim? Gibi sorularınız cevabını öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.   

Maden İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yetkilendirilmiş olan Daimi Nezaretçilere ait atama durumlarını öğrenmek için e-devleti kullanabilirsiniz..

Meden İşleri Genel Müdürlüğü Daimi Nezaretçi Sorgulama

Günümüzde devlet vatandaşlar için oluşturduğu e-devlet uygulaması hizmetlerine Maden İşleri Genel Müdürlüğü Daimi Nezaretçi Sorgulama bölümünü de eklemiştir. E-devlet daimi nezaretçi atama durumunu öğrenebilmeniz adına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı destekli sorgulama bölümünü açmıştır. Devlet en az beş kişi çalışan yerlerde mutlaka bir adet daimi nezaretçi çalıştırma koşulu koymuştur.

Daimi nezaretçiler; işletme projesi, işçi sağlığı ve iş güvenliği tedbirlerini teknik nezaretçinin önerileri doğrultusunda yürütülmesini sağlamakla sorumlu, işletmede daimi istihdam edilen bir maden mühendisidir. Bu görevi üstlenirken bu sorumlulukları da yerine getirebilme şartları aranır. Vardiya sistemi ile çalışan maden alanlarında yine her vardiya da mutlaka bir adet daimi nezaretçi olması zorunlu hale gelmiştir.

Daimi nezaretçi görevlendirilmesi için istenilen belgeler;  daimi nezaretçi görevlendirme bildirimi, nezaretçinin diploması, oda sicil belgesi, imza sirküsü, ruhsat sahibinin imza sirküsü belgeleridir. Bu belgelerler eksiksiz bir şekilde başvuruda bulunabilir. 2015 yılında daimi nezaretçi bulundurma zorunluluğu tüm maden işletmelerinde geçerli olmuştur.

Daimi nezaretçi bulundurmayan kurumlara cezai işlemler uygulanmaktadır. Daimi nezaretçilik için istenilen belgeler tamamlandığında başvuruda bulunulabilir. Başvuru ve atama takibi için turkiye.gov.tr adresinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı başlığı altında Maden İşleri Genel Müdürlüğü Daimi Nezaretçi Sorgulama bölümünü aktif bir şekilde kullanmanız mümkündür.  Daimi nezaretçi ataması yapılmadan üretim veya imalat yapılan sahalardaki ruhsat sahiplerine 30.000 TL idari para cezası verilir ve atama yapılıncaya kadar tüm işleri durdurulur.

 


İlginizi Çekebilir:  Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama İçin Tıklayınız..


e-Devlet Üzerinden Daimi Nezaretçi Sorgulama

Bu kadar ağır cezalı bir uygulamada kurumlar mutlaka daimi nezaretçi bulundurma durumunu ihmal etmemelilerdir. Daimi nezaretçi başvuru bilgileri ve başvuru sonuçları için yine e-devlet bilgi portalını kullanabilirsiniz. . Bu konuda ki her bilgiye ve sonuç sorgulamak için turkiye.gov.tr adresine ziyaret ettikten sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş ve TC kimliğiniz, şifreniz ile görebilirsiniz.

Eğer şifrenizi bilmiyor veya unuttuysanız PTT’yi ziyaret ederek yeni şifrenize anında ulaşabilirsiniz. Şifrenizi de yazdıktan Enerji Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın Maden İşleri Genel Müdürlüğü başlığı altındaki Daimi Nezaretçi Sorgulama sekmesine tıklayarak açılan sayfada TC kimlik numarası ve oda sicil numarası ilgili boşluğa yazılarak sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Pay