Melatonin Nelere İyi Gelir?

Melatonin Nelere İyi Gelir?

Melatonin nedir?Melatonin Nelere İyi Gelir?Melatonin destekleri yararlı mıdır?Melatonin hangi hastalıklara iyi gelir?

Melatonin destekleri son yıllarda özellikle ABD ve Avrupa’da sık kullanılan bir destek haline geldi. Melatonin aslında vücutta üretilen bir hormon. Ancak, eksikliğinde bir çok metabolizmal düzensizlik ortaya çıkıyor. Yatmadan önce vücutta en yüksek seviyede olan melatonin uyku bozukluklarında önemli rol oynuyor. Jet lag gibi modern çağın problemlerinde de melatonin destekleri sıkça kullanılmaya başlandı.

 


 İlginizi Çekebilir: Deve Dikeninin faydaları için Tıklayınız..


 

Melatonin Nelere İyi Gelir?

1.Gecikmiş uyku faz sendromu (DSPS)

 

Uyuyamayan kız

Gecikmiş uyku faz sendromu, normal uyku düzenine ve süresine rağmen gecikmiş uyku başlangıcına neden olan bir durumdur. Araştırmalar, melatoninin uykuya dalmak için gereken süreyi iyileştirmeye yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Daha fazla sonuç alınabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

2.Uykusuzluk (çocuklar)

Direkt insanlar üzerine yapılan çalışmalara göre melatonin uyku güçlüğü yaşayan çocuklara faydalı olabilir. Melatonin, çocuklar ve ergenlerde uyku-uyanma bozuklukları için araştırılmıştır.

 

3.Uykusuzluk (yaşlılar)

Uykusuzluk yaşlılarda melatoninin vücuttan üretilmesi ve yok edilmesi daha düşük olabilir. Birçok insanlar üzerinde yapılan deneyde melatonin takviyesinin yaşlı insanlarda uykusuzluğu iyileştirilebileceği bildirilmektedir.


4.Jet lag

Jet lag durumlarından kurtulmak için doğru dozajlarla melatonin destekleri faydalı oluyor.

 

5.Uyku bozuklukları (davranışsal, gelişimsel ve zihinsel bozuklukları olan insanlar)

Araştırmalar, mental retardasyon, otizm, görme kaybı veya epilepsi (nöbet bozukluğu) gibi zihinsel ve sinirsel sistem bozukluklu çocuklarda melatoninin kullanımı hakkında umut verici veriler kaydetmiştir. Daha fazla sonuç alınabilmesi için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

 

6.Sağlıklı insanlarda uyku iyileştirmesi

Uykusuzluk problemi olan insanlarda daha düşük melatonin seviyeleri sıklıkla görülüyor ve melatonin ile takviyeler bazı yararlar sağlayabiliyor.  Bununla birlikte, kanıtlar melatoninin uykusuzluğa ve uyku süresine ek olarak uykuya dalma süresini azalttığını da göstermektedir. Melatonin ayrıca gündüz uykusunu arttırmaya yardımcı olabilir.

 

7.Yaşa bağlı maküler dejenerasyon (yaş ile birlikte görme kaybı)

Görme Kaybı


Melatonin, antioksidan etkilere sahip olabilir, bu da göz sağlığına katkıda bulunabilir. Araştırmalar, melatoninin makula dejenerasyonunu geciktirmek için retinanın korunmasında rol oynayabileceğini öne sürüyor. Bir sonuç alınmadan önce iyi tasarlanmış klinik araştırmalara ihtiyaç vardır.

 

8.Yaşlanma (vücut ısısı düzenlemesi)

Melatonin, vücut ısısı ritminde yaşa bağlı değişiklikleri düzenlemeye yardımcı olabilir.

 

9.Alzheimer hastalığı / bilişsel düşüş

Alzheimer hastalığı

Sınırlı araştırmalar, melatoninin bilişsel bozukluklar üzerindeki etkilerine bakmaktadır. Bazı çalışmalar olası bir fayda önermektedir. Hafif kognitif bozukluğu olan yaşlı insanlarda, melatonin içeren bir kombinasyon tedavisi, bilişsel işlev skorlarını ve koku alma duyusunu ve konuşma akıcılığını geliştirdi.

Melatonin Nelere İyi Gelir? Yazımızı sizler için derledik.. Konu ile ilgili sorularınızı mesaj bölümüne yazarak bizlere iletebilirsiniz.

Pay