Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mobil Hat Sorgulama Nasıl Yapılır?

Mobil Hat Sorgulama nasıl yapılır?Adıma Açılmış Kaç Hat var?Adıma açılmış mobil hatları nereden öğrenebilirim?Üzerime Benden Habersiz Hat Açılmış,Nereye Nasıl Şikayet Ederim?

 

ADIMA AÇILMIŞ KAÇ HAT VAR? NASIL ÖĞRENEBİLİRİM?

 

Son zamanlarda yaşanan hat dolandırıcılığı giderek artış göstermektedir. Ülkemiz de kişilerin hat sahibi olabilmesi oldukça kolaydır bunun için birkaç yasal mevzuatı yerine getirmek yeterli olur.  Bu durumda da kişiler dolandırıcılık olaylarına karşı adıma açılmış kaç hat var? Nasıl öğrenebilirim? Gibi sorularla oldukça sık bir şekilde karşılaşırlar.

Durum bu yönde olunca ülkemizde sadece bir kaç kişisel bilginize sahip olan kişilerin kolaylıkla adınıza hat açıp bu hat üzerinden dolandırıcılık gibi olayları yapabilmeleri oldukça kolay bir hal almıştır. Bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu bu olayların önünü kesmek adına kişiler için hat sorgulama hizmetini Türk vatandaşları için kullanıma açmaya başlamıştır.

Fakat birçok işlem gibi hat sorgulama işlemi de e- devlet kapısı bünyesinde hizmet verecektir.  Kişiler hat sorgulama işlemi yapabilmek için daha önceleri kendilerinden istenen şifrelere gerek duyulmazken yeni düzenleme ile artık kişiler T.C. kimlik numarası ile ve devlet şifresi ile bu hizmeti alabiliyorlar.

 

E-devlet Üzerinden Mobil Hat Sorgulama

 

GSM hat sorgulaması işlemini birçok T.C vatandaşı kullanmakta ve bunun neticesinde kişiler adlarına açılmış kaç hat var? sorusuna kolayca cevap bulabilmektedirler.

Yapılan istatistiklere göre on binden fazla kişi kendi isimleri adına ondan fazla hat açıldığını öğrenirken, otuz binden fazla kişinin de kendi Üzerlerine kayıtlı beşten fazla hat olduğu öğrenildi.

Kişiler benim başıma gelmez diye düşünmemelilerdir. Kişilerin kendi isimlerine kayıtlı hat açılıp açılmadığını e- devlet sayesinde kolayca öğrenebilirler.Bu işlemi gerçekleştirmek için www.turkiye.gov.tr ziyaret ederek , e-hizmetler kısmına girip: Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu başlığı altında yer alan ‘Mobil Hat Sorgulama’ sekmesine tıklayıp öğrenebilirler.


İlginizi Çekebilir: IMEI Kayıt Hakkı Sorgulama


Mobil Hat

Üzerime Benden Habersiz Hat Açılmış  Nereye Nasıl Şikayet Ederim?

 

Öncelikle Avea, Vodofone, Turkcell ya da başka bir operatörde üzerime kayıtlı hat var mı öğrendikten için e-devleti kullanmanız yeterlidir. Adınıza birden fazla ve habersiz açılmış hat olduğunu ve bu hatların sizin bilgileriniz  dahilinde olmadığı anlaşıldığı anda hiç vakit kaybetmeden savcılığa giderek resmi dilekçe ile şikâyette bulunun.

Savcılığa şikâyet işlemin de bulunduktan sonra kapatılmasını istediğiniz hat hangi operatöre ait ise o operatörün ana bayiine giderek istenilmeyen hat hemen kapatılmalıdır. Kişilerin unutmaması gereken en önemli nokta ise bu yöntem ile birçok kişinin dolandırıldığı gerçeğidir.

Pay