Sağlıklı Zayıflama İçin 7 Altın Kural

Sağlıklı Zayıflama İçin 7 Altın Kural

Sağlıklı zayıflama için 7 altın kural nedir? Sağlıklı zayıflama nasıl olmalı? Sağlıklı zayıflamanın püf noktaları? Sağlıklı zayıflarken dikkat etmemiz gerekenler?

 

Sağlıklı zayıflamanın önemi her geçen gün daha fazla ortaya çıkmakta. Şok diyetler, fantastik reçeteler ile zayıflamaya çalışan insanların sonu genelde hüsran oluyor. Bu kişiler zayıflayamadıkları gibi diyet sonunda yoksunluk sendromundan dolayı daha fazla kilo alıyorlar. Zayıflayan küçük bir azınlık ise bir çok farklı metabolik hastalıkla yüzleşmek durumunda kalıyor.

 

Oysa ki zayıflamak için yapmanız gerekenler çok kolay. Dikkat etmeniz gereken 7 altın kural var. Bu 7 altın kurala dikkat ettiğiniz taktirde herhangi bir diyet yapmadan sağlıklı bir şekilde zayıflayacağınızı göreceksiniz.

 

SAĞLIKLI ZAYIFLAMA İÇİN 7 ALTIN KURAL

  1. TUZ ALIMINI AZALTIN.

TUZ ALIMINI AZALTIN

 

  • Günlük sodyum alımını 2,300 miligramdan (mg) daha düşük seviyeye indirin.

51 yaş ve üstü kişilerde 1,500 mg’a kadar alımı azaltmak önemlidir. Tuz beyaz zehirlerden biridir ve ayrıca almanızı gerektirmez. Yemeklerinize asla ekstra tuz eklemeyin. Zaten yemek için kullandığınız gıdalarda ihtiyacınız olan tuz ve mineraller mevcut!

 

  1. DOYMUŞ YAĞ AİSTLERİNDEN KAÇININ.

DOYMUŞ YAĞ AİSTLERİNDEN KAÇININ

 

Sağlıklı zayıflama nasıl olmalı?

Doymuş yağ asitlerini diyetinizde doymamış yağ asitleri ile değiştirin. Kalori oranında yüzde ondan  fazla olmamasını sağlayın. Zeytinyağı gibi omega 3 zengini yağlardan faydalanın.

 

  1. TRANS YAĞLARI DİYETİNİZDEN TAMAMEN ÇIKARIN

Sağlıklı zayıflamanın püf noktaları?

Sağlıklı zayıflama maratonunda trans yağlara hiç bir şekilde ihtiyacınız yok. Az miktarda tereyağ ve zeytinyağı işinizi görecektir. Kuruyemişler son derece sağlıklı yağ depolarıdır. Margarinleri mutfağınıza sokmayın. Krem peynir ve bol yağlı – tuzlu sert peynirleri tüketmekten kaçının.


  1. KOLESTEROL TÜKETİMİNİ SINIRLANDIRIN

 

Günde 300 mg değeri kritik seviyedir. Bu sınırı aşmamaya azami önem verin. Boy, kilo, yaş gibi bilgilerden günlük kalori ihtiyacınızı çıkarın ve bunu aşmamaya özen gösterin.

 

  1. GÜNLÜK KALORİNİZİ DOĞRU YÖNETİN

 

Kalori yani enerji ihtiyacınızı katı yağlardan ve şekerden karşılamayın. Daha sağlıklı, bol lifli gıdalara yönelin. Kuruyemişler sizin kurtarıcınız olabilir.


  1. RAFİNE EDİLMİŞ TAHILLI GIDALARDAN KAÇININ.

 

Ekmekten vazgeçemiyorsanız tam buğday ekmeği ya da tam tahıl ekmeği kullanın. Hazır ve rafine edilmiş tahıllı gıdalardan uzak durun.

 

  1. ALKOLDEN UZAK DURUN

ALKOLDEN UZAK DURUN

 

Sağlıklı zayıflarken dikkat etmemiz gerekenler?

Alkol çok ciddi bir kalori kaynağıdır. Alkol ile birlikte bir şeyler de yendiğinde tek oturuşta tüm günün enerji ihtiyacını 1 saat içinde karşılayabilirsiniz. Bu sebeple alkol tüketiminizi oldukça sınırlandırmanız gerekecektir. Sağlıklı zayıflamak istiyorsanız bu 7 maddenin hiç birinden ödün vermemelisiniz.


İlginizi Çekebilir :Fitness antrenmanlarından önce sebze yemenin faydası

Pay