Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır?

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır?

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır? Kimler silah taşıma ruhsatı alabilir, kimler alamaz? Silah taşıma ruhsatı almak için gerekli belgeler nelerdir? Silah taşıma ruhsatı nasıl yenilenir? Silah taşıma ruhsatı alabilen meslekler hangileridir?

 

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır?

Ülkemizde polis ya da asker gibi güvenlik görevlileri dışındaki herkesin silah taşıyabilmesi için silah taşıma ruhsatı sahibi olması zorunlu tutulmaktadır. Aksi halde hiçbir şekilde silah taşınamadığı gibi tespit edilmesi durumlarında cezai işlemler yapılmaktadır. 6136 sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer Aletler Hakkında kanun gereği kimlerin silah taşıma ruhsatı alabileceği de net olarak ifade edilmektedir. Ancak bilinmelidir ki silah taşıma ile silah bulundurma ruhsatları farklı anlamlara gelmektedir.

 

Silah Taşıma Ruhsatı Alabilmek İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

Herkes için aynı olmakla birlikte silah taşıma ruhsatı alınabilmesi için belli hususların mutlaka kişide bulunması gereklidir. Aynı zamanda hususlar dışında durumların oluşması da gözlemlenen gereklilikler kapsamında değerlendirilmektedir. Aksi durumlarda silah taşıma ruhsatına sahip olunması söz konusu değildir.

Öncelikle silah taşıma ruhsatının alınabilmesi için engel teşkil eden sağlık durumlarının olmaması gereklidir. Aynı zamanda 21 yaşını geçmiş ve Türk vatandaşı olunması da şartlar arasında yer almaktadır.

Çalışılan meslek grubuna göre yeterliliğe sahip olmakla birlikte can ve mal güvenliğinin tehdit içermesi de şartlar arasındadır. Kişinin sahip olduğu can ve mal bütünlüğünün risk içerdiğini gerekli yetkili makamlara ispatlaması da istenmektedir. Bunun için farklı belgelerin valilik makamlarına sunulması lazımdır. Valilik onayından geçmesi durumunda silah taşıma ruhsatı ilgili kişiye verilmektedir.

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır

Silah Taşıma İçin Mesleki Özel Durumlar Nelerdir?

İfade edildiği gibi silah taşıma ruhsatı alınabilmesi için mutlaka kişinin can ve mal anlamında tehdit içermesi gerekmektedir. Ancak bazı meslek kollarında böyle bir gereklilik de yoktur.

Yüksek ciroya sahip önemli şirketlerin sahipleri silah taşıma ruhsatı alabilmektedir. Aynı zamanda kuyumcular, toptancılar, döviz bürosu sahipleri, para taşımacılık işlemleri yapan vatandaşlar, geniş topraklara sahip kişiler, avukatlar, emniyet mensupları ve askerler içinde aynı durum geçerlidir.

Herhangi bir risk ya da tehdit durumları olmadan da bu meslek sahiplerinin silah taşıma ruhsatı almasına izin verilmektedir. Bunların dışında yurt dışı lisansı olan gemi kaptanları da silah taşıma ruhsatını kolaylıkla alabilmektedir.

 

Silah Taşıma Ruhsatı Kimlere Verilmez?

Silah taşıma ruhsatının alınabilmesi için ilk şartlar arasında yaş sınırı gelmektedir. 21 yaşına gelmeyen kişilerin hiçbir şekilde silah taşıma ruhsatı alabilmesi söz konusu değildir. Ancak av tüfeği gibi diğer ateşli silahların bazıları için 18 yaş yeterli olmaktadır.

Bunların dışında silah taşıma ruhsatını kaybetmiş ve 6 ay içinde gerekli mercilere bildirimde bulunmayan kişilere de bir daha silah taşıma ruhsatı verilmemektedir. 6136 sayılı ateşli silahlar kanununa muhalefetten ceza alan kimselere de hiçbir şekilde silah taşıma ruhsatı verilmemektedir.

Bunların dışında sağlık açısından yeterli olmayan kişilerde silah taşıma ruhsatı verilmemektedir. Özellikle uyuşturucu madde bağımlılığı bulunan ya da psikolojik, nörolojik ya da fizyolojik anlamda yeterliliğe sahip olmayan kişilerin ruhsat alabilmeleri imkân dahilinde değildir.


İlginizi Çekebilir:  Araç Plakasına Yazılan Ceza Sorgulama İçin Tıklayınız..


Silah Taşıma Ruhsatı İşlemleri Nelerdir?

7 kişilik doktor heyetinden “Silah Ruhsatı Taşıyabilir Belgesi” alınması istenmektedir. Daha sonrasında başvuru dosyasının yanında vergi dairesinden şirket beyannamesi alınmaktadır.

Kişi üstüne bulunan şirketlerde başka ortaklıklar olması durumunda ise onlarında onayının belirtildiği belgeler gereklidir. Belgelerin tamamlanmasıyla oturulan meskene ait kolluk kuvvetlerine başvuru yapılmaktadır. Başvuru sırasında parmak izi balistik kayıtları da verilmektedir. Ardından kaymakamlık üzerinden silah taşıma ruhsatı için başvuru yapılmaktadır.

Kaymakam için gerekli olan başvuru belgelerinde dilekçe, vukuatlı nüfus cüzdanı örneği, son bir yıl içinde çekilmiş dört adet fotoğraf, İl Emniyet Müdürlüklerinden temin edilmesi gerekli olan silah ruhsatı istek formu, arşiv kayıtlarının da yer aldığı adli sicil belgesi, silah ruhsatı taşıma için sağlık raporu ve ikametgâh belgesi istenmektedir.

Belgelerin tam olarak yerine getirilmesiyle birlikte işlemlerde hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Sonrasında istenen silah taşıma ruhsatı alımı tamamlanmaktadır. Harici ruhsat sürelerinin dolmasından sonra 6 ay içinde yenilenmesi de zorunlu tutulmaktadır. Aksi halde kişinin silah taşıma ruhsatı iptal edilmekle birlikte bir daha ruhsat almamasına sebebiyet verilmektedir.

Kişinin vefat etmesiyle birlikte de silah ruhsatları iptal etmektedir. Silahın farklı bir kişi tarafından kullanılabilmesi ya da ruhsat süresi içinde bulundurulması söz konusu değildir.

Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır,Silah taşıma ruhsatı kimlere verilmez ..vb  konularda  merak ettiklerinizi sayfanın altında yer alan  yorum bölümüne yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz.

Pay