Subay nasıl olunur? Subay olmak için gereken şartlar?

Subay nasıl olunur? Subay olmak için gereken şartlar?

Subay nasıl olunur? Subay olmak için gereken şartlar?

 

Subay nasıl olunur? Subay olmak için gereken şartlar? Subay olmak için nereye ne zaman başvuru yapılır? Subay olmak için aranan boy ve kilo şartları nelerdir? Kimler subay olabilir, kimler subay olamaz? Subay olmak için ne yapmak gerekir?Subay nasıl olunur bayan,subay nasıl olunur 2017,subay nasıl olunur 2018,lise mezunu subay nasıl olunur,liseden sonra nasıl subay olunur,subay olmak için boy ve kilo oranı nedir vb.. sorularınızın cevabını öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Türk Silahlı Kuvvetler bünyesinde subay olunabilmesi için gerekli bazı koşullar bulunmaktadır. Erkek veya kadın olarak subay olunabilmesi mümkün olurken lise ya da ortaokul mezunu kişilerinde subay olmasında hiçbir sakınca yoktur. Ancak gerekli koşulların tamamının bulunmaması durumunda başvurular geçersiz olarak kabul edilmektedir.

 

Subay Olma Şartları Nelerdir?

Ortaokul mezunu olmakla birlikte sonrasında subay olmak isteyen kişilerin Askeri Liselere Giriş Sınavı’na katılmaları gereklidir. Bu sınavdan başarılı olunmasıyla birlikte lise üzerinden subaylık alımları gerçekleşmektedir. Lise mezunları ise harp okullarına giriş yaparak subay olmaya hak kazanmaktadır. Yükseköğretim kurumlarından mezun olan kişiler ise sözleşmeli olarak subay olma şansına sahiptir. Subay olunabilmesi için Türkiye Cumhuriyet vatandaşı olmak şart koşulmaktadır.

Aynı zamanda düzeltilmemiş nüfus kaydına göre 24 yaşından büyük olmamak gerekli koşullar arasında yer alıyor. Genelkurmay Başkanlığı tarafından tespit edilecek yüksekokul, fakülte, meslek yüksek okulları, lise veya dengi okullardan mezun olunma şartı da bulunmaktadır. Askeri okullardan kendi isteği dışında olmak kaydıyla çıkarılmamış olmak, TSK Sağlık Yeteneği Yönetmeliği kapsamında belirlenen muvazzaf astsubay olmak için gerekli sağlık şartlarına sahip olmak gibi hususlarda büyük önem taşımaktadır.

Bununla birlikte hakkında yedek subay olamaz kararı bulunan veya herhangi bir sebepten dolayı adli sicil kaydında ceza suçu bulunan kişilerin subay olabilmesi söz konusu değildir. Bunların dışında güvenlik soruşturmaları sonrasında yasadışı, siyasi, yıkıcı, irticai ya da bölücü görüşleri benimsemiş ve bunlarla ilgili faaliyetlerde bulunmuş kişilerinde subaylık başvuruları kabul edilmemektedir.


İlginizi Çekebilir:  Silah taşıma ruhsatı nasıl alınır?


 

Subay Olmak İçin Aranan Boy ve Kilo Şartları Nelerdir?

Ortaokul düzeyinde subay olunabilmesi için öncelikli olarak Askeri Lise Sınavlarında başarı gereklidir. Daha sonrasında ise spor ve sağlık testlerinde de sorunsuz geçiş elde edilmesiyle birlikte hazırlık dahil olmak üzere beş yıl okunan Askeri liselere giriş yapılmaktadır. Eğitimin tamamlanmasının ardından ise doğrudan Harp Okulu geçişi sağlanmaktadır. Liselere girişte ise kişinin 13 ile 16 yaşında olma zorunluluğu bulunmaktadır. Kilo ve boy oranı da yaşa göre belirlenmektedir.

13 yaş için 140 cm/30 kg

14 yaş için 146 cm/34 kg

15 yaş için 152 cm/39 kilo

16 yaş için 158 cm/44,9 kilo asgari sınırlar olarak belirlenmektedir.

13 yaş için 171,5/ 67,45 kg

14 yaş için 178,5/ 72,8 kg

15 yaş için 182,5/ 77,6 kg

16 yaş için 185 cm/80,8 kg azami üst sınırlar olarak belirlenmiş durumda olmakla birlikte bu oran sahibi olmayan kişilerin subaylık durumları kabul edilmemektedir.

 

Subaylık İçin Yeterlilikler Nelerdir?

Boy-kilo oranı ile birlikte sağlık açısındanda birçok farklı yeterlilik bulunmaktadır. Sağlam ve fiziksel görünüşün düzgün olması subay alımlarında kontrole tabidir. Aynı zamanda vücudun herhangi bir yerinde yara, yanık gibi izlerin bulunması, işitme açısından soruna sahip olunması ya da renk körlüğü gibi durumlar sağlık testinde ortaya çıkmaktadır. Bunların tespit edilmesi de elenilmesi için bir sebeptir. Mülakat sırasında Türkçe dil yeterliliği de gereklidir. Kekemelik, pelteklik, tutukluk sorunlarına sahip olan bireyler subaylık alımlarında kabul görmemektedir.

 

Lise Mezunları Subay Olabilir Mi?

Lise veya dengi okullardan mezun olan öğrenciler kara, hava ya da deniz harp okullarına müracaat ederek subay olabilmesi mümkün olurken meslek liselerinden mezun olan kişilere böyle bir hak verilmemektedir. Başvuru içinde üniversite baraj puanının aşılmış olması, en fazla 20 yaşında olunması ve gerekli boy-kilo oranıyla birlikte fiziksel anlamda yeterlilik sahibi olunması gibi hususlara bakılmaktadır.

 

Sözleşmeli Subay Olma Şartları Nelerdir?

Üniversite mezunları için subay olunmasına imkân veren sözleşmeli subaylık için yazılı sınav dışında sağlık, fiziki yeterlilik ve kabiliyet testleri de bulunmaktadır. Aynı hususlar geçerli olurken lisans mezunları için yaş sınırı 27, yüksek lisans mezunları için ise 32 olarak belirlenmiştir. Mayıs ve temmuz aylarında olan sözleşmeli subay alımlarına şartları sağlayan her erkek vatandaşın başvurmasına da izin verilmektedir.

Pay