Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama

Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama nasıl yapılır? Sürücü Belgesine yazılan ceza puanı yada ceza nasıl sorgulanır? Aracınıza son bir yıl içerinde yazılan ceza nasıl sorgulanır? Bu ve buna benzer sorularınızın cevabını makalemizi okuyarak öğrenebilirsiniz.

 

CEZA SORGULAMALARI İÇİN GEÇ KALMAYIN!

Günümüzde insanlar araba kullanırken yaptıkları en ufak bir hamlede bile ceza işlemi uygulandığının bilgisine  Emniyet Genel Müdürlüğüne ait e-devlet sorgulamaları başlığı altında Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama başlığı altında ulaşabildiler.

Daha önceleri ehliyete ve şahıslara yazılan cezalar posta yoluyla öğrenebiliniyordu. Fakat postanın ulaşması, ev de kişiyi bulamaması ve daha birçok sorunlar yüzünden herhangi bir itiraz durumunda genelde geç kalınmış olunuyordu.

Bu uygulama sayesinde sizi yazılmış cezayı anında sorgulayabilir, eğer ceza gözüküyor ve hatalı olmadığınızı düşünüyorsanız itiraz süresi dolmadan itiraz edebilme şansını yakalayabilirsiniz. E-devlet uygulamasının büyük avantajı ise sadece TC kimlik numaranız ve şifrenizle kendinize ait her türlü sorgulamayı hızlı bir şekilde yapıyor olmaktır.

Trafik cezalarının önüne geçilebilmesi ve caydırıcı olması için uygulanan bazı yararlı yöntemler vardır. Uygulanan bu yöntemlerin başında sürücüye ait ehliyete ceza puanı uygulamasıdır. Bununla birlikte kara yolları kurallarına uyulmadığı takdirde araç sürücüsüne de para cezaları kesilmektedir.

Bir yıl içinde sürekli kurallara uymayarak ehliyetinde toplamda 100 ceza puanı olan kişinin ehliyetine iki ay süre için el konulur. Ayrıca bir daha silinmemek üzere ehliyet ceza puanları kayıt edilir. Bu durumdan haberdar olabilmek adına e-devlet resmi sitesi üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama işlemi ile anında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 


İlginizi Çekebilir: Plakadan isim sorgulama için Tıklayınız..


Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama E-Devlet Üzerinden Nasıl Yapılır?

E-devlet üzerinden Sürücü Belgesi ve Şahıslara Yazılan Ceza Sorgulama işlemine ulaşmanız ise çok kolaydır. E-devlet şifreniz ve TC kimlik numaranızı yazdıktan sonra kimliğimi şimdi doğrula seçeneği ile her türlü hizmete anında ulaşabilirsiniz.

Ceza sorguluma işlemine ise Emniyet Genel Müdürlüğüne ait başlık altında yer alan kategoriden giriş yapabilirsiniz. Size özel açılan pencerede aracınızla ilgili bilgileri de yazdıktan sonra ceza puanlarını öğrenebilmeniz mümkündür.

Bu uygulama ile yalnızca son bir yıl içerisinde yazılmış olan cezaları görebilirsiniz. Kesilen puanları takip ederek sizlere yazılan para cezalarına itiraz edebilme hakkı için mutlaka e-devlet üzerinden sorgulama yapmanız gereklidir. itiraz durumunda mahkemeye başvuruda bulunarak paranızı geri alabilir ve mağdur olduğunuzu bu şekilde kanıtlayabilirsiniz.

Pay