T.C. Nüfus Cüzdanı Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmam Gerekiyor?

T.C. Nüfus Cüzdanı Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmam Gerekiyor?

T.C. Nüfus Cüzdanı Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmam Gerekiyor? T.C. kimliğimi kaybettim ne yapmam gerekiyor, nüfus cüzdanı kaybetme cezası ne kadar, kimliğimi kaybettim yenisi nasıl çıkarılır ya da nüfus cüzdanım çalındı, kayboldu gibi durumlarda ne yapmamız gerek gibi sorularınız cevabını makalemizden öğrenebilirsiniz.

 

T.C. Nüfus Cüzdanı Kimliğimi Kaybettim Ne Yapmam Gerekiyor?

Bireyin yaşam alanı olarak kabul edildiği ülke içindeki tüm hareketliliği ve bağlı bulunduğu hususları ifade eden belge olan kimlik, her açıdan ihtiyaç olmakla birlikte taşınması da zorunlu resmi bir belgedir. Bundan dolayı kaybedilmesi ya da çalınması durumlarında mutlaka hemen bilgi verilmesi ve yeni kimlik kartının talep edilmesi gereklidir.

Aksi halde resmi işlerinin devamlılığını sağlayan en önemli belgenin olmaması durumlarında kişinin varlığı da birçok açıdan etkilenmektedir. Kimliği bulan kişilerin farklı işlemlerde kimliği kullanabilmesi söz konusudur.

 

Nüfus Cüzdanı Kaybetme Cezası Nedir?

Fazla sayıda kişinin başına gerek durumlardan olan nüfus cüzdanının kaybedilmesiyle belli bir para cezası uygulaması iptal edilmiş bir durumdur 2016 yılında 72 TL para cezası bulunurken 2017 yılında cezai işlem sonlandırılmıştır. Bunun yerine 32 TL yeni nüfus kâğıdı çıkartma ücreti alınmaktadır. Böylelikle ceza yerine kâğıt masrafının karşılanma yoluna gidilmektedir.

Bununla birlikte yeni kimlik kartlarının çipli olma özelliği de farklı şekillerde kullanım imkânı sağlamaktadır. aynı zamanda eskiye dönük olarak işlemlerin yapılma durumları ve şekilleri değişiklik gösterirken işlem sürelerinin çok daha kısa bir zaman diliminde tamamlanması da hızlı çıkarım sayesinde olmaktadır.


İlginizi Çekebilir:  Bimer’e şikâyet nasıl yazılır?


 

Nüfus Cüzdanı Kaybedilmesi Durumlarında Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Kimlik adına yapılan işlemler neticesinde maddi ve manevi anlamda olumsuz durumlarla karşılaşılması ve suçlu konumuna düşülmesi de kuvvetle muhtemeldir. Bundan dolayı kimliği kaybeden kişilerin yapması gerekli birçok önemli husus vardır. Özellikle kötü niyetli kişilerin eline geçme riskinden olayı zaman kaybedilmeden aynı gün içinde resmi başvuruların yapılması da kaybın boyutunu azaltabilmektedir.

Kimlik kaybedilmesiyle birlikte öncelikli olarak gazeteye ilan verilip emniyet müdürlüğüne gidilmesine gerek yoktur. Bunların yerine doğrudan Nüfus Müdürlüğüne gidilerek yeni kimlik kartı talep edilmektedir. Hızlı bir şekilde formların doldurulması ve işlem ücretinin ödenmesinin akabinde yeni kimlik kartı alınmaktadır. Bu işlemin tamamlanmasıyla birlikte eski kimlik kartı da kullanımdan çıkarılmaktadır.

Böylelikle riskli bir durumun yaşanmadan işlemlerin çok daha hızlı bir şekilde yapılması mümkün olmaktadır. Yeni kimlik kartlarının çipli olmasından dolayı vesikalık fotoğraflar geçerli değildir. Bunun yerine biyometrik fotoğraf kullanılmaktadır. Bundan dolayı yanınızda biyometrik fotoğraf olması da gerekli durumlar arasında yer almaktadır. Seri numaralarıyla geçerliliğini koruyan kimlik kartları kısa süre içinde geçersiz konumuna düşürülmektedir. Bundan dolayı hiçbir işlem yapılmasına gerek olmadan biyometrik fotoğraf ile birlikte nüfus müdürlüğüne kayıp başvurusu yapılması ve yeni kimlik kartının talep edilmesi yeterli olmaktadır.

 

Yeni Nüfus Cüzdanı Çıkarım İşlemleri Nelerdir?

Herhangi bir sebepten dolayı nüfus cüzdanının kaybedilmesi ya da çalınması veya farklı bir gerekçeyle kullanılamaz hale gelmesi durumlarında yeni kimlik kartının çıkarılması gereklidir. Kişinin tüm işlemlerinde kullanma zorunluluğu olan kimlik kartlarında birtakım değişiklikler bulunmaktadır.

Çipli özelliği sahip olan yeni kimlik kartlarının çıkarılmasında belli bir ücret alınırken vesikalık fotoğraf da kullanılmamaktadır. Bunun yerine çok daha kalıcı ve net olan biyometrik fotoğraflar gereklidir. Bundan dolayı yeni nüfus cüzdanı çıkarım işlemlerinden önce biyometrik fotoğraf çekilmektedir.

Belli ücret karşılığında aynı gün çıkması ihtimal dahilinde olan kimlik kartlarının kullanımları da seri numaralarıyla olmaktadır. Bundan dolay aynı anda eski kimlik kartının iptal işlemi de yapılmaktadır. Eski kimliklere göre çipli kimliklerin kullanımları çok daha profesyonel olmanın yanı sıra çok daha farklı amaçlar içinde uluslararası yetkinliğe sahiptir. Aynı zamanda güvenlik yapısı bakımından da üst düzey bir hizmet gerçekleşmektedir.

Aitlik gösterici en önemli resmî belge olmasından dolayı bir hayli farklı işlemde kullanımı gerekli olan kimlik bilgilerinin farklı kişilerin eline geçtiğinin anlaşılması durumlarında ise vakit kaybı yaşamadan mutlaka başvuruların ivedilikle yapılması önerilmektedir.

Kimliğimi kaybettim 2018,Kimliğimi kaybettim ne yapmam gerekiyor,kayıp kimlik nereye bildirilir,nüfus cüzdanı kayıp ilanı,nüfus cüzdanı kayıp ne yapmalıyım 2018, çipli kimliğimi kaybettim,18 yaş altı kimlik kaybetme gibi soruların cevabını makalemizde açıklamaya çalıştık.Daha detaylı bilgi için yorum bölümüne yazarak bize ulaşabilirsiniz.

Pay