Transkript Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Transkript Belgesi Nereden Nasıl Alınır?

Transkript Belgesi Nereden Nasıl Alınır ?Transkript belgesi nereden alınır? Transkript nasıl alınır? Transkript belgesi alma ücreti ne kadardır? İnternetten transkript nasıl alınır? Transkript almak istiyorum, nereden nasıl alabilirim?

 

Transkript Belgesi Nereden Nasıl Alınır?


Not: Transkript belgesi için en iyi yol mezun olduğunuz üniversitenin öğrenci işlerini arayarak bilgi almaktır. Çünkü her üniversite Transkript için farklı başvuru yolları talep ederek belgenizi düzenlemektedir.


Transkript nedir?

Son derece önemli bir belge olmakla birlikte transkript not dökümü başta olmak üzere alınan derslerin, not ortalamalarını, derslerin kredilerini ve mezuniyet ortalamasına gösteren resmi bir belge niteliği taşımaktadır. Bundan dolayı hemen hemen her işlemde gerekli olduğu gibi üniversite sonrası yapılması gereken durumlar içinde lazım olabilmektedir.

Askerlik işlemlerinde erteleme başvuruları için kullanılmaktadır. Aynı zamanda yüksek lisans başvurularında zorunlu tutulan belgeler arasında yer alan transkript muafiyet başvurularında ihtiyaç olabilmektedir. Üniversite hayatı boyunca yapılan tüm işleyişlerin ortaya konması açısından gerekli olan belgenin alımı ise üniversitelere göre farklılık gösterebilmektedir.

Bundan dolayı mezun olunan üniversitelerle iletişime geçerek çok daha sağlıklı bir şekilde belge alımı mümkün olmaktadır. İstanbul üniversitesi tarafından kurulmuş olan AKSİS sitemi üzerinden transkript başvuruları yapılmakla birlikte elektronik imza içeren belgelerin hızlı bir şekilde verilmesi de mümkün olmaktadır. Böylelikle binlerce kişinin eğitim gördüğü üniversitelerde hızlı işlem sağlanması da mümkün olmaktadır.Transkript Alımlarında Ücret Var Mı?

Çeşitli üniversitelerin internet üzerinden kurdukları sistem üzerinden online olarak elde edilebilmesi mümkün olan transkriptlerin belirli bir ücret karşılığında alınması da mümkündür. Bilhassa özel üniversite mezunlarının alım işlemlerinde banka hesabına bir tutarın yatırması zorunlu tutulmaktadır. İşlem sonrasında dekont ile birlikte ilgili üniversitenin öğrenci işlerine gidilmesiyle transkript alımı gerçekleşmektedir. Ancak Çanakkale ya da Akdeniz Üniversiteleri başta olmak üzere bazı üniversitelerde hiçbir ücret alımı söz konusu olmamaktadır. Öğrenci işlerine yapılan şahsi başvurunun ardından belge alımı gerçekleşmektedir.


İlginizi Çekebilir: İlkokul Diplomamı Kaybettim Ne Yapmalıyım?


 

Transkript Belge Alımlarında Farklılıklar Nelerdir?

Birçok farklı konu amacıyla alınması gerekli olan ve şartların oluşmasında öncelikli olan resmî belge niteliğindeki transkript alımlarında üniversitelerin sergilemiş olduğu imkanlar farklılık göstermektedir.

Bundan dolayı alımı yapılması gerekli olan üniversiteye göre bir yol izlenmesi en mantıklı olanıdır. Aksi halde çok sorunlu bir işlemle birlikte uzun süreli bekleyiş söz konusu olabilmektedir. Aynı zamanda üniversitelerin internet siteleri üzerinden de belge başvuruları yapılabilmektedir.

Bu yolun kullanılmasıyla hiçbir zahmete girmeden belge talebinde bulunulabilmektedir. Daha sonrasında ise belgenin hazır olduğu mesajı verilmektedir. Üniversitenin Öğrenci İşleri bölümünden gerekli belge alımı süre beklemeksizin gerçekleşmektedir. Öğrencilik durumu ile ilgili sorun yaşanması durumlarında da öğrenci belgesi ile birlikte istenebilir olan transkript belgeleri aynı zamanda farklı üniversitelerin yüksek lisans başvuruları içinde talep edilebilmektedir.

Her üniversiteye göre farklı bir sistem bulunmasıyla birlikte genellikle günlük olarak iki adet transkript alınabilmesine imkân tanınmaktadır. Bundan dolayı birkaç gün boyunca alım işlemlerinin yapılabilmesi de mümkün olmaktadır. Özellikle birden fazla kurum için gerekli olması durumlarında transkript alım sınır sayıları da bir hayli önemli olmaktadır.

Yapılacak işleyişlerle birlikte online taleplerde kaç adet istendiğinin belirtilmesi de işlemlerin çok daha kolay olmasına sağlamaktadır. Aynı zamanda imkân tanınırlığı hakkında da bilgi elde edilmesi sağlanabilmektedir.
 

Açıköğretim’ de Transkript Belge Alım İşlemleri Nasıl Olmaktadır?

İki yıllık ve dört yıllık olmak üzere çeşitli bölümlere sahip olan Anadolu Üniversitesi’nde on binlerce öğrenci eğitim almaktadır. Öğrenci sayısının çok olmasından dolayı tüm işleyişler internet üzerinden online olarak gerçekleştirilmektedir.

Başta transkript belge talebi olmak üzere her türlü belgenin alınabilir olması da hem yoğunluk hem de bekleme süresinin olmaması için kesin bir çözüm sağlamaktadır. Gerek çeşitli üniversitelerin ilgili yüksek lisans bölümlerine başvurulabilmesi için gerekse farklı kamu kurumları tarafından istenebilir olan transkript belgesi de en çok talep edilen resmî belgeler arasında ilk sıralarda gelmektedir.

Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi öğrencileri aynı şekilde transkript belgelerini internet üzerinden alabilmektedir. ogrenci.anadolu.edu.tr adresinden açılan hesap üzerinden belge talebi iletilmektedir. Elektronik imzalı bir şekilde belgenin çıktı alınması da aynı sistem üzerinden sağlanmaktadır. Her dönemde belge alım işlemleri internet üzerinden ücretsiz bir şekilde sağlanırken her türlü kurum içinde geçerliliği bulunmaktadır.

Transkript Belgesi Nereden Nasıl Alınır ilgili merak ettiğiniz bilgileri yorum bölümüne yazarak bizlerle paylaşabilirsiniz..

Pay