Üniversite kayıt dondurma ne zaman ve nasıl yapılır?

Üniversite kayıt dondurma ne zaman ve nasıl yapılır?

Üniversite kayıt dondurma ne zaman ve nasıl yapılır? Üniversite kayıt dondurmak için gerekli şartlar nelerdir ve üniversite kayıt dondurma işlemleri için yapılması gerekenler nelerdir gibi merak ettiğiniz soruların cevabını öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Üniversite kayıt dondurma ne zaman ve nasıl yapılır?

Ülkemizde kazanılması oldukça zor olan üniversitelerde bulunan kayıt dondurma işlemleri çeşitli nedenlerle yaşanılan zorluklar sonucunda ortaya çıkmaktadır. Maddi nedenler başta olmak üzere ailevi sorunlar, askerlik ya da sağlık sorunları gibi nedenler kayıt dondurma işleminin gerçekleşmesinde etkilidir. Haklı bir sebebin olmaması durumunda ise böyle bir süreli dondurma işleminin gerçekleşmesi düşük bir ihtimaldir.

 

Üniversitede Kayıt Dondurma İçin Gerekli Sebepler Nelerdir?

Üniversiteler tarafından öğrencilere sunulan en yararlı hizmetlerden bir tanesi de kuşkusuz kayıt dondurma avantajıdır. Çünkü zorunlu sebeplerden dolayı ortaya çıkan durumlar neticesinde yapılan kayıt dondurma işlemleri sayesinde üniversite okuma hakkı kalıcı olarak kişiye verilmektedir. Herhangi bir şekilde kaydın silinmesi ya da düşürülmesi söz konusu olmadan ilerleyen yıllarda devam edilebilmesi sağlanmaktadır. Bu işlemin yapılabilmesi için öncelikle öğrencinin talepte bulunması gereklidir. Aksi halde üniversite tarafından böyle bir işlemin yapılması ya da onay alınabilmesi söz konusu değildir.

Yüksek öğretim kurumuna bildirilmesi gerekli olan mazeret ya da mazeretlerin niteliğine ve kuvvetine göre de karar alınmaktadır. Bu mazeretler arasında ekonomik güçlükler önemli bir sebep olabilmektedir. Aynı zamanda aile bireyleri arasında yaşanan büyük sorunlar ya da kişinin aile bireyleri ile ortaya çıkan kapsamlı problemlerinde etkisi olabilmektedir. Aynı zamanda kişinin sağlık durumuna dair sebeplerde geçerli olarak kabul edilmektedir. Bunların oluşması durumunda üniversite eğitim hayatını dondurmak isteyen kişi tarafından üniversiteye dilekçe yazılması gerekmektedir.
Kayıt Dondurma İşlemleri Nasıl Gerçekleşmektedir?

Herhangi bir sebepten dolayı öğrencilik haklarını oluşmayan ya da iptal edilen kişilerin kayıt dondurma işlemleri yapabilmesi imkân dahilinde değildir. Bundan dolayı kişinin mutlaka bir yükseköğretim kurumuna kayıtlı olması şarttır. Ardından dondurma dilekçesi yazılmaktadır. Bununla birlikte nedeni bağlı olarak ortaya çıkan hususlarda dilekçe ile birlikte sunulmaktadır. Herhangi bir sağlık sorunu kaynaklı kayıt dondurma işlemlerinde heyet raporu istenmekle birlikte askerlik celpleri de dondurma için yeterli sebep olarak görülmektedir.

Maddi durumun kötü olduğunu belgeleyen hususlarda dilekçe ile birlikte sunulmasıyla maddi nedenden dolayı dondurma işlemleri onay almaktadır. Dönem başlangıcından bir ay evvel yaptırılması çok daha iyi olurken dönem içinde de kayıt dondurma müracaatlarında bulunulmasına imkan tanınmaktadır. Kayıt dondurulması için en az 40 günlük rapor sunumuyla birlikte iki haftalık süre içinde kuruma başvuru yapılması gereklidir. Sağlık raporlarıyla yapılacak başvurularda sürenin aşılması durumlarında onay alınması söz konusu değildir.


İlginizi Çekebilir: Ortaokul diploma belgemi kayıp ettim, yenisini nasıl çıkartabilirim?


Kayıt Dondurma Durumuna Dair Hususlar Nelerdir?

Öğrenci olma vasfına sahip her kişi için bir fırsat ya da hak olarak görülen kayıt dondurma işlemleri birçok farklı gerekçeyle yerine getirilebilmektedir. Özellikle neden ve süre konusunda yeterli bir gerekçenin olması durumlarında dondurma yapılmaktadır. Evrak işlemlerinin tamamlanmasının ardından belirli sürelerde kayıt dondurma yapılmaktadır. Bir dönem veya bir yıl boyunca kayıt dondurulabilmektedir. Bu süre zarfında öğrencilik haklarının tamamından da vazgeçilmiş olunmaktadır. Hiçbir üniversite dersinden sorumlu olmamakla birlikte ders alımı gibi durumlarda yapılmamaktadır. Aynı zamanda kayıt dondurma sürecinde hiçbir gerekli

durum bulunmamaktadır. Dondurma işleminin tamamlanmasının ardından ise öğrencilik tekrar aktif edilmektedir. Dondurma işleminin yapıldığı dönemden başlamak suretiyle eğitim hayatı devam etmektedir. Ara verilen yerden devam etme hakkı sunmasından dolayı bir hayli önemli olan kayıt dondurma işlemleri arzu edilen her an yapılmadığı gibi isteğe bağlı olarak da gerçekleşmesi söz konusu değildir. 

Kayıt Dondurma Hakkı Olmayan Kişiler Kimlerdir?

Herhangi bir suçtan ceza alarak tutuklanmış durumda olan kişilerle birlikte hakkında gıyabi tutuklama kararı olan ya da aranmakta olan kişilerin dondurma hakları bulunmamaktadır. Bu kişiler tarafından yapılan işlemlerin hiçbir geçerliliği olmamakla birlikte öğrenimleri ise silinmemektedir. Cezalarının sona ermesi ya da beraat etmeleri durumlarında ise eğitim-öğretime devam etmeleri yükseköğretim kurumuna bağlıdır. Yönetim kurulu tarafından olumlu karşılanması durumunda kalınan yerden eğitim hayatı sürebilmektedir.

 

Kayıt Dondurma Azami Süreleri Nelerdir?

Gerekçeli kararlara bağlı olarak öğrenciler tarafından talep edilen kayıt dondurma işlemleri üniversite kurullarınca verilmektedir. Ancak bir kere içinde en az bir dönem, en fazla ise iki dönem kayıt dondurma yapılabilmektedir. Ön lisans öğrencileri için 2 yarıyıl üzerinde kayıt dondurma hakkı bulunmamaktadır. Lisans öğrencileri ise 4 yarıyıl boyunca kayıt dondurma hakkına sahiptir.

 

Askerlik İçin Kayıt Dondurma Nasıl Olmaktadır?

Askerlik zamanının gelmesiyle birlikte celp ile kayıt dondurma işlemi yapılabilmektedir. Bu işlem neticesinde kişinin askerlik süresi boyunca dondurma hakkı bulunmaktadır. Askerlik vazifesinin yerine getirilmesiyle birlikte eğitim hayatına kalındığı yerden başlama imkânı da vardır. Bir sonraki kayıt yenileme işlemlerinde bulunmak suretiyle eğitim hayatı devam etmektedir.

Üniversite kayıt dondurma ne zaman ve nasıl yapılır?Üniversite kayıt dondurma dilekçesi,üniversite dondurma şartları 2018,üniversite kayıt dondurma yönetmeliği,kayıt dondurma mazeretleri,üniversite kayıt dondurma için gerekli belgeler,özel üniversite kayıt dondurma,üniversite kayıt dondurma mazeretleri,üniversite nasıl dondurulur konularında daha detaylı bilgi almak için sayfanın altında yer alan yorum bölümüne yazmanız yeterlidir. Talebiniz incelenerek en kısa sürede dönüş sağlanacaktır.

Pay