Yandex Maps ile Hatasız Mesafe-Metrekare ölçümü

Yandex Maps ile Hatasız Mesafe-Metrekare ölçümü

Yandex maps ile hatsız mesafe ölçümü-metre² ölçümü nasıl yapılır? Uydu görüntüsü ile mesafe ölçümü nasıl yapılır?Tarla, bahçe,parsel ölçümü Yandex maps ile nasıl yapılır?Bu ve buna benzer sorularınıza cevap bulmak için sayfanın altında yer alan makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Yandex maps ile hatasız mesafe-metrekare ölçümü nasıl yapılır?

Teknolojinin gelişmesi ile beraber artık birçok ölçümü internet ortamında online olarak yapmak mümkün olmaktadır. Artık herhangi bir tarla,bahçe yada parselin uzunluğunu,boyunu ya da metre² cinsinden değerini öğrenmek için uydu görüntüsünden yararlanıp ölçmek mümkündür.

Daha önceki yazımızda Google Maps ile Metrekare ölçümünün nasıl kolayca yapılabildiği anlatmıştık.Bu Makalemizde ise Yandex Maps kullanarak nasıl mesafe ölçümünü yapabileceğimizi göstereceğiz.


İlginizi Çekebilir:  Google Maps ile Hatasız Tarla-Bahçe-Arsa Metrekaresi Hesaplama


Uydu görüntüsü ile mesafe ölçümü nasıl yapılır?

Satın almayı düşündüğünüz yada çeşitli sebeplerle size geçecek bir arsa,tarla yada parselin uydu görüntüsünden yararlanarak boyutunu kolayca öğrenebiliriz.Bu işlem için Sayfanın altında yer alan işlem adımlarını sırası ile doğru bir şekilde yapmanız yeterli olacaktır.

Tarla, bahçe,parsel ölçümü Yandex maps ile nasıl yapılır?

  1. Yandex arama motoruna, maps yazarak  Bul sekmesine tıklayınız.
  2. En üst sekmede yer alan https://yandex.com.tr/harita  kısmına giriş yapınız.
  3. Açılan harita ekranında sol üst köşede yer alan : Adres,mekan veya kurum ara kısmına ölçümleme yapmak istediğiniz yerin il,ilçe yada köyün bilgisini yazarak Bul sekmesine basınız.Harita üzerinden ölçümleme yapacağınız alanı bulunuz.
  4. Sol alt kösede yer alan sekmeye tıklayarak uydu görüntüsüne geliniz. (Uydu görüntüsü ile daha hatasız ölçüm yaparsınız.)Yandex Maps ile Hatasız Mesafe-Metre² ölçümü
  5. Ardından resimde sol altla yer alan cetvel simgesine tıklayınız.Ölçümleme işlemini farenin sağ tuşuna tıklayarak gerçekleştirebilirsiniz. Ücretsiz bir hizmet olan bu uygulamadan Hatasız Mesafe-Metre² ölçümü yapmak isteyen herkes yararlanabilir.

Yandex Maps ile Hatasız Metre² ölçümü yapmak küçük bir matematiksel işlem yapmanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse : 100 metre uzunluğun 20 metre eninde bir alanın metre kare cinsinden değerini ölçmek için uzun kenar ile kısa kenarı çarp malıyız. 100*20=2000 m²

Not: Google Maps da seçili alnın metre² değerini otomatik olarak hesaplayıp kullanıcılara sunmakta iken Yandex Maps da bu işlemi kullanıcılar yapmak durumundadır.

Pay