Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama

Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama

Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama nasıl yapılır? E-devlet Üzerinden Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama işlemi nasıl yapılır? Bu ve buna benzer sorularınız cevabını öğrenmek için makalemizi okuyabilirsiniz.         

 

YURDA GİRİŞ ÇIKIŞ İÇİN NELER YAPMAK GEREKİR?

Günümüzde birçok vatandaşın ortak sorunu haline gelen giriş çıkış belge bilgisine : e-devletin ‘Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama’ hizmetinden yararlanabilirsiniz. Günümüzde artık her devlet işi için devlet kapılarını aşındırmaya gerek yoktur. Oturduğunuz yerden internet aracılığı ve kimlik bilgileriniz ile kolayca işlerinizi halletmeniz mümkündür.

Devletin sağladığı hizmetler arasında sıklıkla kullanılan yurda giriş ve çıkış işlemleri ise şu şekilde ilerlemektedir; 1992 yılı itibariyle yapılan kayıtlarda Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sunduğu hizmetle insanlar emek harcamadan, zaman kaybetmeden yurda giriş çıkış belgesi temin edebilir. Giriş çıkış belgeleri bazı durumlarda gereklidir. Konsolosluklara, askerlik şubelerine, SSK, Bağkur, YÖK gibi kurumlar sizlerde giriş çıkış belgesi isteyerek bu belgeyi zorunlu hale getirmiştir.


İlginizi Çekebilir: E Pasaport Gönderi Takibi nasıl yapılır?Tıklayınız..


Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama

Tüm bu kurumlar için zorunlu hale gelen giriş çıkış belgesine Emniyet Genel Müdürlüğü’nün sunmuş olduğu e-devlet uygulamalarından Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama ile başvurunuzu gerçekleştirebilir ve bu belgeyi internet üzerinden çıktı olarak alabilirsiniz.

Bu konuda ki her bilgiye ve ayrıntıya turkiye.gov.tr adresine ziyaret ettikten sonra sayfanın sağ üst köşesinde bulunan sisteme giriş ve TC kimliğiniz, şifreniz ile görebilirsiniz. Eğer şifrenizi bilmiyor veya daha önce alıp unuttuysanız PTT’yi ziyaret ederek yeni şifrenize anında ulaşabilirsiniz. Şifrenizi de yazdıktan sonra Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna bastıktan sonra E-hizmetler bölümüne tıklayarak, Emniyet Genel Müdürlüğüne ait Hudut Kapıları İşlemleri Başlığı altında bulunan Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama sekmesini tıklayarak sorgulama işlemini başlatabilirsiniz.

Barkotlu giriş çıkış belgesi oluşturabilmek için sizlerden bazı bilgiler istenmektedir. Bu bilgiler; tc kimlik numarası, ad-soyad, doğum tarihi, Türkiye’den giriş-çıkış tarih aralığı ilgili boşluklara eksiksiz bir şekilde yazılarak belge oluşturulabilir.

Bu uygulama ile Yurda Giriş/Çıkış Belge Sorgulama haricinde birde Yurda Giriş-Çıkış Belgesi Doğrulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Gün içerisinde en fazla 3 olmak şartı ile bu işlemi kesintisiz alabilirsiniz. Barkotlu çıktılarınız en fazla 1 ay geçerlidir. Geçerliliğini kontrol etmek amaçlı sistemden bilgi alabilirsiniz. Eğer bir sorun ile karşılaşırsanız il ya da ilçe Emniyet Müdürlüğüne giderek işlemler hakkında bilgi alıp, belgelerinizi kontrol edebilirsiniz.

Pay