Zeytinyağı ile Sağlıklı Zayıflama

Zeytinyağı ile Sağlıklı Zayıflama

Zeytinyağı ile Sağlıklı Zayıflama arasındaki ilişki nedir? Zeytinyağının faydaları nelerdir?Zeytinyağı ile diyet arasındaki ilişki nedir?

 

Zeytinyağı ile Sağlıklı Zayıflama Arasındaki İlişki

Zeytinyağı, sağlıklı zayıflama yolunda dost kabul edilebilecek besinlerden biri. Ülkemizde son 20 yıla kadar esamesi okunmayan bu harika besin kaynağı artık bilinçli tüketicilerin bir numaralı tercihi oldu.

Zeytinyağı aynı zamanda bir çok bilimsel kaynak tarafından da anne sütüne en yakın besin olarak lanse ediliyor. İçerdiği vitamin ve minerallerin eşi benzeri hiç bir başka gıdada bulunmayacak cinsten. Tabii ki diyetinizde bu mucize besini kullanırken içerdiği yüksek kaloriyi hesaba katmanız gerekiyor.

Zeytinyağı hakkında az bilinen olgulardan birisi de sizi kolayca tok tutabilmesidir.

 

AZ BİLİNEN BİR DİYET TAVSİYESİ: ZEYTİNYAĞI SİZİ TOK TUTAR

Belki zeytinyağının kalp-sağlıklı omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olduğunu bilirsiniz. Ancak oleik asit olarak bilinen bir omega-9 yağ asidi açısından zengin olduğunu da biliyor muydunuz? Bu inanılmaz besin, doğru miktarlarda kullanıldığında diyetinizde ciddi iştah kırıcı faydalar sağlayabiliyor.

Oleik asit ince bağırsağa girdiğinde oleoiletanolamid (OEA) olarak bilinen yağ esaslı bir hormona dönüştürülür. OEA beyindeki sinir uçlarına giden yolunu bulur, farelerde yapılan deneylere göre beyninizin vücuduna gönderdiği açlık sinyallerini azaltmaya yardımcı olur. Zeytinyağı, OEA’nın beyne daha kolay erişebilmesi için iştahını azaltma yeteneğini arttırır.


En sevdiğiniz proteinin üzerine zeytinyağı dökün, salatalarınızda kullanın ve etlerinizi, sebzelerinizi ve yumurtalarınızı pişirmede kullanmaktan çekinmeyin. Emin olun, eskisinden çok daha uzun süreler tok durabileceksiniz. Dikkat etmeniz gereken şey ise ne pişiriyorsanız zeytinyağını pişireceğiniz gıdayla aynı anda tavaya atmaktır. Tavaya birlikte attığınız gıdalar yağa soğutucu etki yapar ve böylelikle zeytinyağı toksik etkisi ortaya çıkacak yüksek sıcaklıklara ulaşamaz.

  Zeytinyağı ile Sağlıklı Zayıfla

 

YÜZYILLARIN HER DERDE DEVA BESİNİ: ZEYTİNYAĞI

Öncelikle E olmak üzere D,A ve K vitaninlerini içeren bu bitkisel yağın bir çok hastalığa şifa olduğu ve yüz yıllarca hastalıkların tedavisinde dahi kullanıldığı bir çok tarihsel kaynakta bulunuyor. Bağırsak problemleri, gastrit ve safra kesesi problemlerinde de etkin bir korunma takviyesi olarak öneriliyor. Sağlıklı zayıflama konusunda da çok önem verilmesi gerektiği de yadsınamaz.

Cilde ve saçlara da iyi geldiği bir çok bilimsel makale tarafından kabul ediliyor. Dünya’ca ünlü kozmetik markaları zeytinyağ bazlı bir çok ürün ile son yıllarda çok ciddi satış başarıları yakaladılar. Zeytinyağının pazar payı da hem ülkemizde hem de Dünya’da son 10 yılda çok ciddi olarak artış gösterdi. Hem zayıflama, hem de sağlıklı bir hayat konusunda kararlıysanız zeytinyağını daha fazla tüketmeye özen göstermelisiniz.


İlginizi Çekebilir :İlginizi Çekebilir :Sağlıklı Zayıflama İçin 7 Altın Kural 

Pay